Dodaj ogłoszenie o pracy


Gdzie Polacy zaczynają swoją karierę zawodową?

Agencja pracy natychmiastowej Tikrow sprawdziła, w jakich zawodach i branżach Polacy rozpoczynali swoje ścieżki zawodowe. Na czele rankingu „Pierwsza praca Polaka – TOP10” znalazła się praca w biurze. Od tworzenia baz danych czy odbierania telefonów zaczynało 15% badanych. W sklepie pracowało niewielu mniej, bo 14% Polaków, a na budowie – 8%. Pierwsze miejsce pracy skorelowane jest z wykształceniem, wiekiem i płcią. Kobiety częściej niż mężczyźni zaczynają od pracy w biurze i sklepie. Mężczyźni chętniej wchodzą w zawodową część życia na budowie oraz w transporcie i logistyce.

- Połączenie pracy z zajęciami na uczelni czy codziennymi obowiązkami zyskuje coraz większą popularność w całej Unii Europejskiej. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, najwięcej pracujących uczniów i studentów w grupie wiekowej 15 – 29 lat jest w Holandii, prawie 70%. Na drugim miejscu uplasowała się Dania z 49%, a podium zamykają Niemcy z 42%. Polska, z 12%, znalazła się w połowie zastawienia. Możemy się jednak spodziewać, że grupa młodych Polaków poszukujących pracy z każdym miesiącem będzie się powiększała ze względu na rosnącą inflację, wzrost kosztów życia czy najmu mieszkań. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie najchętniej swoje pierwsze kroki zawodowe stawiają Polacy i czy jest to powiązane z wiekiem, płcią czy wykształceniem – mówi Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

TOP1
Ranking „Pierwsza praca Polaka – TOP10” otwiera praca biurowa. 15% Polaków zaczynało swoją zawodową przygodę m.in. jako sekretarka lub sekretarz, tworząc bazy danych. Okazuje się, że w ten sposób to kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni zaczynały swoją przygodę zawodową (23% vs. 5%). Praca w biurze jest mocno skorelowana z wykształceniem. Osoby z podstawowym wykształceniem nigdy nie zaczynały od pracy biurowej, podczas gdy wśród osób, które posiadają dyplom uczelni wyższej, było to aż 17%.

TOP2
Drugie miejsce zajęła praca w handlu. 14% Polaków zaczynało pracę jako kasjer lub kasjerka, sprzedawca lub sprzedawczyni. Ta branża to również obsługa klienta czy pakowanie prezentów. Od handlu najczęściej zaczynali młodzi Polacy w wieku 18 – 24 lata (15%) oraz osoby z podstawowym wykształceniem (19%). To również branża, która przyciąga więcej pań niż panów (19% vs. 8%).

TOP3
Podium zamyka budownictwo. 8% Polaków zaczynało jako pracownicy fizyczni lub pomocnicy na budowie. W tym sektorze rozpoczynali ścieżki zawodowe głównie mężczyźni (16%) i ich przewaga jest bardzo duża w stosunku do kobiet (2%). Warto zauważyć, że co 5 osoba z podstawowym wykształceniem zaczyna właśnie w budownictwie (22%).

TOP4
Kolejną branżą popularną wśród Polaków jest rolnictwo. Przygodę zawodową przy zbiorze plonów czy w gospodarstwie rolnym zaczynało 7% Polaków. Tę pracę wybieramy najczęściej z uwagi na sezonowość i możliwość zatrudnienia podczas przerwy letniej w nauce.

TOP5
Po branży rolniczej, niemal równie popularna okazała się gastronomia (6%). Polacy często będąc na początku drogi zawodowej zaczynali od pracy jako kelner lub kelnerka, pomoc kuchenna, kucharz lub kucharka. Te zawody kuszą bardziej kobiety niż mężczyzn (9% vs. 4%) oraz najmłodszych Polaków. W grupie wiekowej 18-24 lata tutaj rozpoczęło pracę 15% osób, podczas gdy wśród starszych osób odsetki nie przekraczają 8%.

TOP6
Na szóstym miejscu rankingu „Pierwsza praca Polaka” uplasowały się transport, spedycja i logistyka (5%). Praca na stanowisku kuriera, listonosza, magazyniera, kierowcy czy taksówkarza jest bardziej atrakcyjna dla mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 9% i 1%).

TOP7
Siódma pozycja rankingu udowadnia, że pracę można połączyć z nauką. Udzielając korepetycji, czy prowadząc treningi zaczynało 4% Polaków. Ten rodzaj zajęcia jest mocno skorelowany z wykształceniem. Tylko 1% osób z podstawowym wykształceniem tak zaczynało swoją karierę zawodową, podczas gdy wśród osób, które posiadają dyplom uczelni wyższej, 9%.

TOP8
Kolejne miejsce w TOP10 pierwszych zawodów zajęło ogrodnictwo. 4% Polaków zaczynało od koszenia trawników, sadzenia kwiatów czy strzyżenia żywopłotów. Te zajęcia są zdecydowanie bardziej interesujące dla mężczyzn niż kobiet (6% vs. 2%).

TOP9
Przedostatnie miejsce w rankingu zajmują usługi wymagające wysokich kwalifikacji (4%). To dziedziny, które pochłaniają najwięcej czasu na naukę. Aby w nich zacząć pracować, trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie oraz zdobyć stosowne kwalifikacje. To zawody prawnika, specjalisty IT, lekarza czy architekta. Tu ponownie częściej zaczynali panowie niż panie (6% vs. 2%).

TOP10
Ranking „Pierwsza Praca Polaka” zamyka branża reklamy, promocji i marketingu. Jako hostessa, ulotkarz czy telemarketer zaczynało 3% respondentów.
- Badanie pokazało nam, że Polacy potrafią się odnaleźć niemal w każdej branży niezależnie od takich kryteriów jak płeć, wykształcenie czy wiek. Rynek pracy jest bardzo różnorodny, podobnie jak oczekiwania i potrzeby finansowe oraz zawodowe Polaków. Dlatego też stworzyliśmy aplikację Tikrow, która umożliwia podjęcie pracy w wielu branżach. Osoby zarejestrowane w naszej aplikacji każdego dnia mogą spróbować swoich sił w innym zawodzie. Bez konieczności przechodzenia procesu rekrutacji z wypłatą w ciągu 24 godzin od zakończenia zlecenia. To atrakcyjne szczególnie dla młodych (ale nie tylko), zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy w gorącym okresie przedświątecznym i ofert pracy z dnia na dzień jest coraz więcej – mówi Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

(źr. Tikrow)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.