Dodaj ogłoszenie o pracy


Praca kuriera rowerowego – jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić?

Na rynku coraz częściej poszukiwana jest praca, która nie będzie ograniczać czasowo pracownika, pozwalając na równoległą naukę, poświęcenie czasu hobby czy realizację innych obowiązków. Takie możliwości może dać praca kuriera rowerowego. Jak ten zawód wygląda od kuchni?

Zarobki nawet 8 tys. złotych miesięcznie
Praca kuriera rowerowego jest całkiem dobrą opcją dla kogoś, kto chce mieć stałe źródło zarobku lub potrzebuje podreperować domowy budżet. Dla wielu to także połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo codzienna jazda rowerem pozwala na zachowanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej. A ile można zarobić pracując w tym zawodzie?
– Pieniądze otrzymujemy za wykonane zlecenie. Stawka bazowa uzależniona jest od dystansu i składa się z dwóch elementów, czyli podstawy i mnożnika. Ten różni się od pory dnia i strefy, w której się znajdujemy. Przykładowo, jeśli otrzymam zlecenie o godzinie 11:00, kiedy mnożnik wynosi 1,4, oznacza to, że za zrealizowanie 2-kilometrowej dostawy otrzymam 12,95 zł brutto. Najbardziej aktywni kurierzy zarabiają tygodniowo nawet 2-2,5 tys. złotych brutto. W moim przypadku brutto=netto, bo jako uczeń poniżej 26. roku życia nie muszę odprowadzać podatków ani składek – mówi Alexander Jurczyński, kurier rowerowy z firmy Stuart.
Jak zacząć? To niezwykle proste. Wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny, na podstawie którego rozpatrywana jest kandydatura przyszłego pracownika. Ważne, aby posiadać swój rower (choć istnieje możliwość wynajmu pojazdu od jednego z partnerów flotowych), smartfon oraz dowód osobisty. Zatrudniany kurier podpisuje z partnerem flotowym umowę zlecenie.

– Praca ta na początku może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma odpowiedniej kondycji i nie do końca orientuje się w topografii miasta. Doświadczenia można jednak nabrać już po kilku tygodniach pracy. Co jakiś czas organizowane są też eventy, w których kurierzy mogą wziąć udział, poznać innych, wymienić się doświadczeniami czy wskazówkami. Mnie zachęciła możliwość robienia tego, co lubię, czyli po prostu jazdy na rowerze – wyjaśnia Alex.
– Już wkrótce kurierzy będą mogli również wynająć rowery elektryczne. Ich koszt będzie uzależniony od liczby realizowanych zleceń. Dla najaktywniejszych kurierów przewidujemy możliwość korzystania ze sprzętu za darmo. W niedalekiej przyszłości planujemy również wynajem rowerów e-cargo dla floty dedykowanej – dodaje Agnieszka Majewska, general manager w firmie Stuart.

Pracujesz kiedy chcesz
Kurier może dostawać zlecenia z poziomu aplikacji na dwa sposoby: przy włączonej autoakceptacji (wówczas informacja o zleceniu pojawia się automatycznie) lub manualnie. W drugim wariancie zlecenie należy przyjąć w ciągu 20 sekund.
Praca kuriera rowerowego dla wielu jest na tyle atrakcyjna, że staje się podstawowym źródłem utrzymania. Może też jednak być zajęciem dorywczym. Wszystko zależy od kuriera i jego preferencji.
– Sami decydujemy, kiedy i ile pracujemy. Wszystko odbywa się przez internet lub aplikację, a więc wystarczy kliknięcie, aby zapisać się na tzw. slot, czyli zmianę. Jeśli zmienią nam się plany, możemy zwyczajnie zrzucić slot do 12 godzin przed rozpoczęciem pracy. Swoboda jest bardzo duża. Przedziały czasowe są różne, najczęściej wynoszą 4 godziny. Co ważne, sloty nie muszą się ze sobą bezpośrednio łączyć. Można na przykład pracować 4 godziny rano i 4 wieczorem, a środek dnia poświęcić na inne rzeczy, jak studia czy obowiązki domowe – mówi Alex, kurier firmy Stuart.

(źr. Stuart)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.