1500 osób, które szukają schronienia w Polsce, znajdzie zatrudnienie dzięki Randstad Polska i współpracującym pracodawcom. Spółka zaoferuje również wsparcie materialne, pokrywając koszty zakwaterowania, opieki nad dziećmi czy podnoszenia kwalifikacji.
– Mamy świadomość, że teraz najpilniejsze jest wsparcie humanitarne, ale już docierają do nas pierwsze sygnały o wyzwaniach związanych z zapewnieniem zatrudnienia dla osób, które zostały zmuszone szukać w Polsce schronienia i chcą rozpocząć pracę w naszym kraju – mówi Henri Viswat, dyrektor zarządzający Randstad Polska. Jak dodaje, działamy już z pracodawcami, tworząc możliwości zatrudnienia dla pracowników z Ukrainy, ale poszukujemy też partnerów – organizacji pozarządowych i pomocowych, z którymi wspólnie będziemy mogli zapewnić uchodźcom wsparcie w zakwaterowaniu, opiece nad dziećmi i podnoszeniu kwalifikacji.
Sytuacja w Ukrainie zmusiła bardzo wiele osób do opuszczenia kraju. Istotna część z nich wciąż potrzebuje zakwaterowania, jedzenia czy leków.
– Teraz najpilniejsze jest wsparcie humanitarne, ale w dalszej perspektywie konieczne stanie się zapewnienie zatrudnienia osobom, które zostały zmuszone szukać w Polsce schronienia. Tym bardziej, że trafia już do nas coraz więcej osób potrzebujących wsparcia zawodowego – mówi Henri Viswat, Dyrektor Zarządzający Randstad Polska. – Nasze doświadczenia w zatrudnianiu chcemy przekuć w pomoc w zapewnieniu uchodźcom zatrudnienia. Jednocześnie chcemy im stworzyć warunki do podejmowania pracy, pokrywając koszty zakwaterowania, opieki nad dziećmi i rozwoju zawodowego – podsumowuje.
Praca i wsparcie finansowe
Zarząd Randstad Polska zdecydował, że wszystkie zyski firmy związane z zatrudnieniem obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną, zostaną przeznaczone na pomoc osobom dotkniętym tą sytuacją. Dodatkowo, każda osoba zatrudniona w ramach uruchomionego przez Randstad programu wsparcia zatrudnienia 1,5 tys. obywateli Ukrainy otrzyma bezpośrednią pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb i kosztów związanych z zakwaterowaniem i utrzymaniem w Polsce co najmniej do końca 2022 roku.
– Przybywający do Polski obywatele Ukrainy to przede wszystkim kobiety, bardzo często z dziećmi. Dlatego we współpracy z naszymi partnerami chcemy zorganizować opiekę nad dziećmi zatrudnionych. Chcemy też zapewnić możliwość podnoszenia kwalifikacji pracowników, w tym naukę języka polskiego – dodaje Henri Viswat.
Obywatele Ukrainy, którzy poszukują w Polsce zatrudnienia, mogą skorzystać ze strony rejestracyjnej: https://www.randstad.pl/ua/dla-pracownika/zloz-cv/
Jednocześnie agencja zatrudnienia Randstad jest otwarta na zgłoszenia partnerów – organizacji pozarządowych i fundacji, specjalizujących się we wsparciu w zakwaterowaniu uchodźców z Ukrainy, opiece nad dziećmi i rozwoju zawodowym obcokrajowców – którzy przy udziale finansowym Randstad będą odpowiedzialni za koordynację tych obszarów. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Obecne działania Randstad są rozszerzeniem wcześniej podjętych inicjatyw. Od rozpoczęcia wojny zatrudnianym przez Randstad pracownikom tymczasowym z Ukrainy, którzy zdecydowali się sprowadzić do Polski swoje rodziny, firma przekazała bezzwrotne zapomogi w celu pokrycia części kosztów. Uruchomiła też dwie specjalne infolinie, jedną informacyjną, drugą z pomocą psychologiczną w języku ukraińskim.
(źr. Randstad)