Dodaj ogłoszenie o pracy


Kto może najszybciej znaleźć pracę – kogo szukają najczęściej pracodawcy?

Po raz pierwszy w tym roku w pierwszej piątce najbardziej poszukiwanych specjalistów znalazły się osoby z obszaru Produkcja. Najwięcej wiadomości rekruterzy wysłali do osób mieszkających w województwie mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, małopolskim i wielkopolskim. Portal GoldenLine dzięki swojej Wyszukiwarce Kandydatów bada dokładnie kogo najczęściej poszukują pracodawcy. W maju br. wiadomość od rekrutera na GoldenLine otrzymało 43158 osób. Poszukiwani byli głównie specjaliści z obszarów: IT - rozwój oprogramowania, Inżynieria, Finanse/Ekonomia, Sprzedaż.

Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 18 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (12 proc.), na trzecim zaś Finanse/Ekonomia (10 proc.). Tuż za podium uplasowały się osoby ze specjalizacją Sprzedaż (10 proc.) i Produkcja (9 proc. osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji miało zaznaczoną na profilu tę specjalizację).

Rynek pracownika w obszarze produkcji?
O ile od dawna mówi się w tym kontekście o pracownikach IT, to pojawienie się w maju w pierwszej piątce najbardziej poszukiwanych pracowników osób z obszaru Produkcji może wskazywać na nowy trend. Szczegółowa analiza profili zawodowych osób z obszaru Produkcja, które dostały w maju propozycję pracy bezpośrednio od rekrutera, pokazuje kilka zależności. Przede wszystkim poszukiwane były osoby głównie z województwa dolnośląskiego (16 proc.), śląskiego (16 proc.), wielkopolskiego (15 proc.), oraz łódzkiego (12 proc.). Analizując najbardziej popularne umiejętności opisane na profilu można zauważyć, że głównie poszukiwani byli kierownicy odpowiedzialni za optymalizację procesu produkcji. Jednymi z bardziej popularnych umiejętności na profilach były: znajomość praktyk Lean Manufacturing, w tym Kaizen; znajomość narzędzia 5S, stosowanego w Lean Management czy umiejętność zarządzania projektami. Drugą popularną grupą były osoby odpowiedzialne za projektowanie np. maszyn, o czym może świadczyć popularność znajomości oprogramowania Solidworks czy AutoCAD.  

Wiek poszukiwanych pracowników
W maju 2018 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (55 proc. osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, było w tym wieku). 13 proc. zapytanych przez rekrutera osób było w wieku 18 - 26 lat. Co piąta osoba zaproszona bezpośrednio do procesu rekrutacji była między 37 a 44 rokiem życia.

Z jakich województw pochodzą oferty pracy
W maju na GoldenLine najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (26 proc.), śląskim (15 proc.), dolnośląskim (13 proc.), małopolskim (11 proc.), wielkopolskim (10 proc.). W dużych miastach jest największe zapotrzebowanie rekrutacyjne -  dokładnie połowa osób, które dostały wiadomość od rekrutera, pochodzi z jednego z 6 miast: 20 proc. osób mieszka w Warszawie, 9 proc. we Wrocławiu, 8 proc. w Krakowie, 6 proc. w Poznaniu, 4 proc. w Łodzi oraz 3 proc. w Katowicach.

(źr. GoldenLine)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.