Konto pracodawcy


Ile może zarobić manager i specjalista w logistyce?

Firma doradztwa personalnego Antal wydała właśnie 7. Raport Płacowy Antal 2017, który jest przygotowywany co roku i zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku w różnych branżach.

Raport Płacowy Antal 2017 prezentuje wynagrodzenia oferowane pożądanym przez pracodawców specjalistom i menedżerom w Polsce. Badani pracownicy mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają. Według tegorocznej edycji badania, średnie wynagrodzenie im oferowane wyniosło 11 662 zł. Zarobki proponowane kandydatom rok do roku wzrosły aż o 14 proc. Na szczycie tabeli plasuje się wyższa kadra zarządzająca ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 21 413 PLN. W dalszej kolejności na bardzo atrakcyjne stawki mogą liczyć pracownicy branży IT – średnio 12 600 PLN oraz w specjaliści i menedżerowie w farmacji (11 879 PLN). Najwyższe wzrosty wynagrodzeń w porównaniu do roku poprzedniego odnotował zaś obszar HR, IT oraz SSC/BPO. Największy spadek średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto odnotowano w obszarze Sprzedaży i Marketingu oraz Prawa. Walka o najlepszą kadrę najwyższego szczebla przybrała na sile, ale pracodawcy zachowują się bardzo selektywnie. Dłużej niż w latach ubiegłych rozważają zatrudnienie, ale raz podjęta decyzja jest wdrażana szybko. Częściej również wolą zatrudnić „v-ce mistrza świata”, od „mistrza świata” twierdząc, że osoba mniej doświadczona, ale z odpowiednimi pomysłami, pasją, podejściem „ręce na pokład” będzie miała niższe oczekiwania finansowe i jednocześnie będzie miała większą motywację do udowodnienia swojej wartości dla firmy w nowym miejscu pracy.


- Pracownicy mogą snuć z optymizmem odważne plany rozwojowe w 2018 roku. Stabilna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju daje im poczucie bezpieczeństwa, a liczne inwestycje zagraniczne otwierają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery. W konsekwencji rośnie konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, która sprawia, że poziom ich wynagrodzeń cały czas rośnie. Aby kandydat jak najwięcej „zyskał” na tak dynamicznym rynku pracy, powinien rozważyć kontakt z wyspecjalizowanymi w danej branży rekruterami, którzy pomogą mu pokierować karierą, zarekomendują perspektywiczne oferty oraz podpowiedzą, jakiego rzędu wynagrodzenia może oczekiwać w przypadku wybranego stanowiska pracy – podkreśla Artur Skiba, prezes zarządu Antal.
Na decyzję o zmianie pracodawcy (lub pozostanie u obecnego) cały czas największy wpływ ma płaca zasadnicza – tak wskazało 4 na 10 respondentów badania. Coraz ważniejszą pozycję w strategiach wynagrodzeń powinny zajmować świadczenia pozapłacowe, które trzeba dostosować do grup pracowniczych, wieku, momentu w życiu i zainteresowań. Bowiem nie każdy benefit jest tak samo wartościowy dla każdego kandydata.
Średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i managerom w Polsce
- Pomimo tego, że płaca zasadnicza cały czas ma największy wpływ na decyzję o zmianie lub pozostanie u pracodawcy, to świadczenia pozapłacowe są również istotne i ich siła rośnie. Na rynku obserwujemy stały wzrost zainteresowania benefitami wśród kandydatów. Jednak warto przy tym zdefiniować co faktycznie jest wartością w oczach pracowników. To ważne, bo specjaliści i menedżerowie nie postrzegają już prywatnej opieki medycznej czy karty sportowej jako atrakcyjnego dodatku, ale jest to dla nich standard uposażenia ich umowy o pracę. Kandydaci analizują również, które firmy oferują benefity w sposób świadomy i spójny z ich potrzebami - np. dla rodziców małych dzieci istotna będzie propozycja daily care w firmie dla ich pociech, dla młodych wchodzących na rynek pracowników dostęp do nowych technologii, częste spotkania integracyjne czy zawody w piłkarzyki w biurze, dla osób dbających o zdrowie będą to programy wellness. Benefity trzeba dostosować do grup pracowniczych, wieku, momentu życiowo-zawodowego i zainteresowań – mówi Małgorzata Pukropek, manager Antal HR Consulting.

Ile można zarobić w logistyce?
Średnia płaca managera i specjalisty w logistyce wynosi: 8 591 PLN, w roku ubiegłym było 7978 PLN. - W branży TSL przez kilka lat wynagrodzenia utrzymywały się na niezmiennym poziomie. W 2017 roku zaobserwowaliśmy niewielki, 7-procentowy wzrost. Wpłynęła na to walka o kandydata w logistyce kontraktowej. Jest to obszar bardzo szybko rozwijający się na rynku, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na pracowników. W zakresie transportu drogowego zauważalny był niewielki wzrost płac na stanowiskach specjalistycznych: spedytor, planista transportu czy dyspozytor. Pracodawcy bardziej stawiają na atrakcyjny system premiowy, aniżeli wynagrodzenie podstawowe. W obszarze stanowisk sprzedażowych wynagrodzenia utrzymują się na niezmiennym poziomie – wymienia Fabian Pietras, team manager Antal Logistics & Construction.
Z kolei tegoroczny 10-cio procentowy wzrost wynagrodzeń w firmach produkcyjnych odzwierciedla tendencję wzrostową utrzymującą się od kilku ostatnich lat. Wzrost wynagrodzeń obserwujemy w szczególności w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, jak również w branży FMCG na stanowiskach specjalistycznych lub eksperckich. W nieco mniejszym stopniu jest to widoczne na stanowiskach menedżerskich. Na menedżerskim poziomie mamy wrażenie, że nadal firmy mogą spokojnie wybierać spośród wielu kandydatów, których liczba w procesach rekrutacyjnych jest zdecydowanie wyższa niż w latach ubiegłych – podkreśla Roman Zabłocki, business unit manager, Antal Engineering & Operations.

Co wpływało na wysokość wynagrodzeń w logistyce i produkcji?  
Doświadczenie - na bardzo dynamicznym obecnie rynku wysokość wynagrodzenia warunkowana jest zarówno przez zewnętrzny rynek pracy, jak i możliwości wewnętrzne wielu organizacji. Wzrost wynagrodzeń w wielu firmach zobligowany był staraniami zatrzymania kluczowej kadry menedżerów lub inżynierów. Organizacje, które zdecydowały się na promocję swoich pracowników w strukturze, bardzo często musiały na powstały wakat zrekrutować osoby z większymi oczekiwaniami finansowymi lub z mniejszymi kompetencjami. Musimy również pamiętać, że ulokowane w Polsce stanowiska w strukturach międzynarodowych nadal są niżej wynagradzane niż w krajach Europy Zachodniej. Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój firm z polskim kapitałem (zarówno w Polsce, jak i za granicą), organizacje te sięgają zarówno po inżynierów i menedżerów z doświadczeniem w międzynarodowych organizacjach proponując im zdecydowanie wyższe wynagrodzenie niż kilka lat temu.
Znajomość języków obcych - zwłaszcza języka angielskiego jest prawie wszędzie absolutną podstawą. Ze względu na trudności w pozyskaniu pracowników z bogatym doświadczeniem i zaawansowaną znajomością np. języka niemieckiego, pracodawcy częściej decydują się na zatrudnienie mniej wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają tę kompetencję językową, celem dalszego ich rozwoju. Coraz częściej firmy dopytują również o kompetencje związane ze znajomością języka francuskiego czy włoskiego.
Sukcesy - kandydaci coraz chętniej i z większą świadomością chwalą się odniesionymi sukcesami. Analizując jednak samo pojmowanie sukcesu, widzimy sporą przepaść międzypokoleniową. Można odnieść wrażenie, że grupa młodych inżynierów i menedżerów – przedstawicieli pokolenia Y – posiada na swoim koncie średnio tyle samo lub więcej sukcesów, co osoby z dłuższym o dekadę doświadczeniem zawodowym. Sedno tego zróżnicowania może tkwić w tym, że jeszcze pewien czas temu, gdy w wielu organizacjach brakowało odpowiednich zasobów, negocjacje z potencjalnymi klientami i dostawcami wpływały na dalsze funkcjonowanie firm w następnych latach. Obecnie pojęcie sukcesu zawodowego ograniczane jest często do wykonania z należytym skutkiem i zaangażowaniem należących do nas obowiązków.
Umiejętności interpersonalne - organizacje coraz częściej przykładają uwagę do weryfikacji u kandydatów kompetencji miękkich. W procesach rekrutacyjnych wywiad kompetencyjny lub testy sprawdzające i opisujące umiejętności to już standard. Firmy, które nie mają możliwości zaoferowania wyjątkowo konkurencyjnego wynagrodzenia, poszukują osób, które w dość krótkim czasie zdobędą kompetencje i wiedzę poprzez odpowiednią postawę i zmotywowanie. Firmy, które płacą rynkowo lub więcej także posiadają coraz wyższe oczekiwania co do kandydatów, ponieważ chcą być konkurencyjne na międzynarodowym rynku pracy.

Regionalność a wynagrodzenia - płace w regionach kraju różnią się na poziomie ok. 10-15 proc. Wciąż widoczna jest tendencja oferowania wyższych wynagrodzeń w większych aglomeracjach i ich okolicach, lecz znaczący wzrost oferowanych płac widać również w średnich aglomeracjach lub ośrodkach z konkurencyjnym rynkiem pracy. Wielu specjalistów lub menedżerów decyduje się po kilku latach relokacji powrócić w rodzinne strony otrzymując wynagrodzenie adekwatne do kompetencji i doświadczeń zdobytych w innej lokalizacji. Sytuacja taka ma miejsce w szczególności wtedy, gdy osoby wracając w rodzinne strony mogą ograniczyć czy zmniejszyć koszty życia.

(red./źr. Antal)

kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Rząd wprowadza pakiet Slim VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Jak wyłapać „czarne owce” – czy kontrole pracowników na home office będą s ...
Co to jest SENT i jak wygląda monitorowanie pojazdów?
Pakiet mobilności i jego możliwe konsekwencje
Oszczędność Volvo FH z I-Save wynosi nawet do 10 procent
Trzy dni na zwrot środków z rachunku VAT – idą zmiany w split payment
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Czy akcyzowa pułapka wstrząśnie branżą olejów smarowych?
Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi branży transportowej?
Spedytorzy mówią - „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”
Wakacje na „L4” – czy zabraknie rąk do pracy?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Kuehne+Nagel wzmacnia swoją sieć obsługi farmaceutyków, także szczepionek
Volvo Trucks uruchamia w Polsce sprzedaż 4 nowych modeli samochodów ciężarowych
FM Logistic rozpoczyna współpracę z Grohe
Aż 95 proc. Polaków chce kaucji za opakowania po napojach – czy rząd wprowadzi t ...
Poczta Polska przywróciła obsługę przesyłek do Gruzji i Tajwanu
Szczepionka na Covid-19 w IV kwartale 2020? – DHL już opracował jej łańcuch dos ...
reklama
Podróż z jednym boxem EETS
Delta Trans zakończyła wdrażanie systemu WMS
Prologis podnosi standardy w obszarze ochrony środowiska - Raport ESG 2019
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC