Dodaj ogłoszenie o pracy


Jedynie 17% polskich firm wdrożyło już strategię ESG

26% polskich organizacji nie ma jeszcze formalnej strategii ESG ale planuje ją stworzyć, a wśród najważniejszych wyzwań z tym związanych znalazły się trudność w mierzeniu postępów oraz niedostateczna wiedza na ten temat – to dane z najnowszego raportu ManpowerGroup „ESG w polskich organizacjach”. Publikacja wskazuje też, że w firmach nad Wisłą odpowiedzialność za tworzenie oraz wdrażanie strategii na rzecz ESG leży głównie w rękach zarządu lub dyrektorów, a w ostatnich 3 latach utworzono najwięcej stanowisk dla specjalistów, analityków oraz managerów ds. ESG.

Zbudowanie ciekawej, wartościowej i efektywnej strategii ESG jest pierwszym krokiem i kluczowym elementem we wdrożeniu tego typu działań. Jak pokazuje najnowszy raport ManpowerGroup, 26% polskich przedsiębiorstw jest na etapie planowania formalnej strategii ESG, a 22% już ją posiada. Zobowiązania wdrożyło 17% przedsiębiorstw znad Wisły, 38% jest w trakcie wdrażania ESG w organizacji, natomiast 36% wstępnie planuje już działania. Publikacja zawiera także komentarze ekspertów z ramienia Rocket Jobs, Just Join IT, ESG Institute, 3M oraz kancelarii CMS.

– Zielona transformacja, działania na rzecz środowiska naturalnego, raportowanie ESG czy wdrażanie strategii na rzecz równoważonego rozwoju to trendy rynku pracy, które w ostatnim czasie jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce. – Wymagają one bowiem dużego nakładu pracy zarówno od pracodawców, jak i elastyczności oraz otwartości na naukę zielonych kompetencji wśród kandydatów oraz pracowników. W związku z dynamicznym rozwojem obszaru ESG powstają zupełnie nowe stanowiska, a firmy stają przed wyzwaniem realizacji założeń oraz zobowiązań. W drugiej jednak strony, wielu pracodawców nadal nie wdrożyło żadnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, a jeśli już to zrobiło, to odpowiedzialność za te kwestie rozprasza na zatrudnione już osoby – dodaje ekspert.

– Zbudowanie efektywnej strategii biznesowej opartej na filarach ESG to nie tylko kluczowy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju firmy, ale także sposób na zdobycie przewagi konkurencyjnej w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie. ESG przestaje być jedynie dodatkiem czy osobnym dokumentem, staje się integralną częścią strategii biznesowej. Klienci coraz częściej wybierają produkty od firm odpowiedzialnych społecznie oraz środowiskowo, pracownicy oczekują działań na rzecz społeczności i środowiska – podkreśla Agnieszka Orłowska, founder & CEO ESG Institute.

AI w służbie ESG
Organizacje które zadeklarowały wdrożenie działań ESG zostały zapytane o to, jakie obszary wymagają dalszego rozwoju lub wsparcia zewnętrznego. Według danych, głównym obszarem wymagającym wzmocnienia są szkolenia i rozwój pracowników, a także implementacja nowych technologii.
Zdaniem Pawła Binkowskiego, dyrektora ds. marketingu i innowacji w ManpowerGroup, raportowanie czy monitorowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju często bywa czasochłonne oraz skomplikowane, jednak nowoczesne technologie mogą znacząco ułatwić te procesy. – W szczególności sztuczna inteligencja, zdolna do przetwarzania ogromnych zbiorów danych, umożliwia identyfikowanie wzorców, prognozowanie trendów i ocenę potencjalnych ryzyk. Dodatkowo integracja z innymi narzędziami wspierającymi raportowanie ESG, takimi jak internet rzeczy (IoT), blockchain, czy platformami analitycznymi pozwala nie tylko na zbieranie danych z różnych lokalizacji, ale również na skuteczne monitorowanie realizacji wyznaczonych celów – mówi ekspert.

Zielone miejsca pracy
Według danych analizy, 34% firm planuje zwiększać zatrudnienie osób związanych z ESG. Jakie są najczęstsze wyzwania związane z rekrutacją takich pracowników? 42% respondentów wskazało na wysokie oczekiwania finansowe kandydatów, 37% mówi o dużej konkurencyjności wśród ofert na rynku, a według 31% brak jest odpowiednio wykwalifikowanych osób. Raport wskazuje również, że w ostatnich 3 latach utworzono najwięcej stanowisk dla specjalistów, analityków, a także oraz managerów ds. ESG.

Pracownicy stawiają na „S”
Raport porusza także kwestię tego, które z aspektów ESG są najważniejsze dla pracowników. Okazuje się, że najbardziej istotne są dla talentów wszelkie działania na rzecz społeczności (S), co zadeklarowało 37% respondentów. Aspekty środowiskowe są priorytetem dla 26% badanych, a dla 20% regulacje ładu korporacyjnego.
Jak podkreśla Luiza Luranc, dyrektor ds. sprzedaży w Manpower, jest to dość szeroki zbiór w ramach, którego znajdziemy m.in. kwestie związane z różnorodnością, inkluzywnością, prawa pracownicze, relacje z lokalnymi społecznościami, prywatność czy ochronę danych. – To obszar, z którym stykamy się każdego dnia, a jego efekty są bardziej namacalne niż te ukryte przykładowo pod literą E, czyli działania firm na rzecz środowiska. Aspekty społeczne to właśnie codzienne, namacalne aktywności firmy, które mogą w sposób bezpośredni przyczynić się zmiany w danym obszarze. Kwestie takie jak prawa pracownicze, odpowiednie wynagrodzenie, polityka przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu czy ze względu na wiek oraz płeć są ważne dla każdego, zauważalne już chwilę po rozpoczęciu pracy – mówi ekspertka i podkreśla, że świadomość pracodawców o istotności ESG rośnie błyskawicznie zarówno z uwagi na zbliżający się obowiązek raportowania działań, jak i coraz częstsze postrzeganie firm przez ten pryzmat. – Pracodawcy powinni zatem przygotować się na wdrożenie choćby niewielkich zmian przyczyniających się do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – dodaje Luranc-Jaworek.

(źr. ManpowerGroup)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.