Dodaj ogłoszenie o pracy


Rośnie popyt na przestrzeń magazynową

Rośnie popyt na powierzchnię magazynową w Polsce. Po dwóch rekordowych latach 2021-2022 i znacznych spadkach w minionym roku wraca zainteresowanie wynajmem magazynów w Polsce. Dane popytowe za I półrocze 2024 wskazują na wzrost o 24 proc. w skali roku. Stabilizuje się podaż nowej powierzchni magazynowej, której obecnie na rynku jest ponad 32,8 mln mkw., a więc o 9 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu.

– Rynek magazynowy po okresie boomu w minionych latach i spadku w ubiegłym roku, powoli zaczyna wracać do tendencji zwyżkowej. Bardzo pozytywnym sygnałem jest duży wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni przez najemców, porównując rok do roku jest to wzrost aż o 24 proc. W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Głównymi motorami tego popytu były firmy z sektorów 3PL i produkcyjne, choć e-commerce też nie daje o sobie zapomnieć. W najbliższym czasie spodziewamy się powrotu do wzrostu zainteresowania tego typu przestrzeniami ze strony najemców oraz większej stabilizacji na rynku – mówi Michał Śniadała, dyrektor i szef działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.

Obecnie w Polsce powstaje 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej. Jednak coraz częściej deweloperzy decydują się na wstrzymanie procesu budowy nowych obiektów na zasadzie spekulacyjnej, tzn. bez zabezpieczenia inwestycji odpowiednią liczbą umów najmu. Nowa podaż w I półroczu 2024 roku wyniosła 1,6 mln mkw. i jest o 36 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Niemniej całkowita podaż powierzchni magazynowej wciąż rośnie w umiarkowanym tempie i obecnie wynosi 32,8 mln mkw.

W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej, to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Największym zainteresowaniem cieszył się region Wrocławia, Katowic, Łodzi oraz Bydgoszczy i Torunia.
Jednak w niektórych regionach Polski zaczęło występować zjawisko nadpodaży powierzchni, co wpływa na wstrzymanie poziomu nowych inwestycji. Obecnie w głównych regionach wskaźnik powierzchni niewynajętej oscyluje w przedziale 6-10 proc., a średni wskaźnik pustostanów w Polsce wynosi 8,3 proc.
Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest stabilizacja poziomu czynszów na rynku, po szybkim i dość znaczącym wzroście w 2022 roku, czynsze bazowe w 2023 roku ustabilizowały się i w najbliższych miesiącach utrzymają się na stabilnym poziomie.

(źr. opr. CBRE)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.