Dodaj ogłoszenie o pracy


Biedronka wyposaża swoje centra dystrybucyjne w system beaconów IOT

Sieć Biedronka inwestuje w nowoczesne technologie i wyposaża swoje centra dystrybucyjne w innowacyjny system beaconów IOT. Nadajniki typu beacon wykorzystują technologię Bluetooth pozwalającą zbierać szereg informacji. Dzięki tym urządzeniom logistyka staje się efektywniejsza. To pozwoli zapewnić dłuższą świeżość warzyw i owoców oraz pełną dostępność towaru na sklepowych półkach. Ponad 17 tysięcy nadajników pojawi się niebawem we wszystkich 16 centrach dystrybucyjnych Biedronki na terenie kraju.

Beacony to niewielkie urządzenia – nadajniki Bluetooth z baterią, emitujące sygnał radiowy. Zbierają dane dotyczące lokalizacji, temperatury otoczenia, wilgotności czy wstrząsów. Beacon zamontowany np. na palecie, na opakowaniu, w pojemniku jest w stanie cały czas monitorować ważne wskaźniki i podawać umiejscowienie tego nośnika w łańcuchu logistycznym. Połączone w liczbie kilku tysięcy stają się inteligentną siecią, która pozwala efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw. Wykorzystanie tego systemu pozwala na dokładne śledzenie trasy towaru i warunków, w jakich produkt był przewożony, począwszy od jego producenta, aż po półkę sklepową.

System został już wdrożony w centrum dystrybucyjnym w gminie Brwinów (woj. Mazowieckie) obsługującym sklepy sieci Biedronka znajdujące się w Warszawie. Następne w kolejności są magazyny mieszczące się w Mszczonowie oraz w Wyszkowie.
- Precyzyjna wiedza o stanie infrastruktury pozwala nam lepiej ją wykorzystać. Dzięki dokładniejszej informacji ograniczamy niepotrzebne kursy pojazdów, co pozytywnie wpłynie na zmniejszenie śladu węglowego i przyczyni się do realizacji jednego z filarów społecznej odpowiedzialności biznesu jakim jest ochrona środowiska – mówi Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki w sieci Biedronka

Beacony mierzą temperaturę, pozwalają więc na bieżąco kontrolować jej prawidłowość w każdym miejscu (np. w mroźni i chłodni). W systemie są podane informacje o tym, jakie jest wykorzystanie infrastruktury:

● Które nośniki (chłodnie, mobilne lodówki) są aktualnie w myjni lub dezynfekcji?
● Które nośniki są gotowe do załadowania?
● Jaka jest dostępność wolnych pojemników, kiedy wrócą z transportu?
● Jak długo urządzenia i maszyny przebywają w strefie serwisowej?
● Czy w całym łańcuchu dostaw nie ma miejsc, gdzie niepotrzebnie zalegają nieużywane nośniki, transportery, palety, wózki transportowe?

System logistyczny Biedronki
Sieć Biedronka to blisko 3200 sklepów zlokalizowanych w ponad 1100 miejscowościach. Aby zapewnić regularne dostawy świeżych warzyw i owoców, mięs, ryb oraz innych produktów, których transport wymaga kontrolowanej, niskiej temperatury (np. nabiału), powstał jeden z najbardziej złożonych i nowoczesnych systemów logistycznych w branży retail:

● 16 centrów logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej ponad 400 tys. m2
● W każdym takim centrum zatrudnionych średnio 300-400 osób
● 6000 osób łącznie czuwa nad łańcuchami dostaw Biedronki
● Codziennie wysyłane jest ponad 90 tys. palet, na nich ponad 5 mln kartonów, obsługiwanych przez 1200 pojazdów ciężarowych

System logistyczny Biedronki jest w stanie – w razie gwałtownego wzrostu zapotrzebowania (np. podczas przedświątecznych zakupów) – obsłużyć nawet do 5 dostaw do jednego sklepu na dobę, a ich punktualność nie spada poniżej 90 proc.

(źr. Sieć Biedronka)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.