Dodaj ogłoszenie o pracy


KE popiera dłuższy czas pracy, ale zaleca ulgi na ubezpieczenie społeczne

W opublikowanej tzw. białej księdze emerytur, Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim promowanie dłuższej pracy, wydłużenie i wyrównanie wieku emerytalnego oraz ograniczenie dostępu do wcześniejszych emerytur.

 

To co proponuje obecnie rząd, czyli podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia jest poniekąd realizacją tej rekomendacji. - Polska odznacza się jednym z najniższych współczynników aktywności zawodowej osób w wieku 55 – 64 lata, który w 2010 r. wyniósł 34 proc., gorzej w UE jest tylko na Malcie – 30,2 proc. Dlatego też plany podniesienia wieku emerytalnego muszą  uwzględnić także uwagi dotyczące aktywizacji zawodowej osób starszych – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.

Ale, w jej opinii rządowemu projektowi powinny towarzyszyć regulacje zachęcające pracodawców do zatrudniania osób w wieku powyżej 50. czy 60. roku życia. - Niestety, realizowany od 2008 r. rządowy program „Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” okazał się mało skuteczny. Z 7,3 mld zł przeznaczonych na Program, jedynie 2,3 mld zł przekazano na bezpośrednią pomoc osobom powyżej 50 lat – dodaje Wioletta Żukowska. Dlatego też koniczna jest analiza i odpowiednia weryfikacja funkcjonowania poszczególnych instrumentów tego programu.

 

- Przydatne mogłyby się okazać np. rozwiązania obowiązujące w innych krajach UE. Przykładowo w Holandii stosuje się czasowe dotacje dla pracodawców i ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Z kolei w Niemczech w celu zwiększenia zatrudnienia osób w wieku 50 + wprowadzono ułatwienia w zawieraniu umów na czas określony – mówi Wioletta Żukowska.

W białej księdze Komisja Europejska podkreśla konieczność podniesienia w Polsce wieku emerytalnego dla służb mundurowych. Już w 2010 r. KE w tzw. zielonej księdze zaleciła państwom członkowskim zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa systemów emerytalnych. W państwach strefy euro podnoszenie wieku emerytalnego jest również metodą walki z kryzysem, gdyż spowolnienie gospodarcze tylko pogłębiło skutki trendów demograficznych. Takie reformy przeprowadzono m.in. w Niemczech, Hiszpanii czy Włoszech.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.