Dodaj ogłoszenie o pracy


Czas pełen wyzwań – Grupa Raben podsumowuje działalność 2020

Rok 2020 zapisze się w historii jako czas pełen wyzwań dla wielu branż. Pandemia COVID-19 zmieniła światową gospodarkę i sposób prowadzenia biznesu. Mimo to, Grupa Raben zakończyła ubiegły rok osiągając przychody powyżej 1,26 mld Euro i stawiła czoła wyzwaniom, które przyniósł rok 2020.

Grupa Raben uznaje rok 2020 za udany: osiągnęła przychody na poziomie 1,26 mld euro. Wśród głównych branż obsługiwanych przez nią w 2020 r. znalazły się: żywność (30 proc.), technologie konsumenckie (21 proc.), automotive (17 proc.), retail (12 proc.) chemia (11 proc.) oraz FMCG non-food (9 proc.). W ramach europejskiej sieci logistycznej największą część usług świadczonych przez Grupę stanowił transport drogowy (66 proc.), dalej logistyka kontraktowa (13 proc.), FTL (8 proc.), Fresh Logistics (8 proc.), integrator procesów logistycznych (4 proc.) oraz sea & air (1 proc.).

- Rok 2020 był pełen wyzwań. To co wydarzyło się w tym okresie na rynku transportowym będzie miało znaczne przełożenie nie tylko na 2021r., ale również na kolejne lata. Pandemia zmieniła rzeczywistość biznesową każdej firmy działającej na rynku. Naszym zadaniem było utrzymanie ciągłości operacyjnej nie tylko naszej firmy, ale przede wszystkim naszych klientów. Niekorzystna sytuacja gospodarcza nie oznaczała dla nas braku aktywności, wręcz przeciwnie podjęliśmy szereg działań, aby skutki obecnego stanu rzeczy były dla nas wszystkich jak najmniej dotkliwe. Dlatego, cały nasz zespół dołożył wszelkich starań, aby logistyka nie zatrzymała się oraz by wesprzeć naszych klientów i pomóc dostarczyć potrzebne produkty. Dzięki polityce świadomego kształtowania portfela naszych klientów osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe pomimo trudnej sytuacji na rynku. Jest to też najlepszym dowodem, że Raben to „People With Drive”. Nasi pracownicy dzięki swojemu zaangażowaniu i pasji do logistyki byli w stanie szybko dostosować się do nowych warunków pracy i z sukcesem stawić czoła wyzwaniom 2020r. - podsumowuje Ewald Raben, CEO Grupy Raben. – Początkowo nowa sytuacja wywoływała wiele niepokojów, natomiast my zaczęliśmy się zastanawiać jakie szanse daje nowa rzeczywistość, co możemy zrobić lepiej, w jaki sposób możemy rozszerzyć portfolio naszych usług. W przypadku naszej firmy pandemia przyczyniła się do rozwoju cyfryzacji i digitalizacji procesów, min. przyspieszając budowanie logistyki w duchu paperless oraz wprowadzenie usługi PCD czyli potwierdzenia dostawy zdjęciem. Jestem przekonany, że odpowiednie podejście do kryzysu, do którego przystępuje się z przemyślaną strategią, może być szansą.

Raben w Polsce
Raben Logistics Polska wygenerował największy przychód w Grupie Raben. Nie zabrakło też nowych inwestycji. W kwietniu spółka ta przeniosła swój oddział w Olsztynie do nowej lokalizacji, a w czerwcu ruszyły pierwsze operacje w Adamowie, gdzie w Panattoni Park A2 firma prowadzi m.in. magazyn centralny dla Makro. W drugiej połowie roku powstały również nowe obiekty na Śląsku – centrum dystrybucyjne w Rudzie Śląskiej o powierzchni 50 000 mkw. oraz kolejne magazyny w Sosnowcu. W listopadzie firma uruchomiła także lokalizację w Legnicy, gdzie w wynajmowanym w Parku Panattoni Legnica, obiekcie o powierzchni 11 000 mkw. prowadzony jest projekt Grupy Ahlers AG.

Spółka Fresh Logistics Polska w 2020 r. również postawiła na inwestycje. Firma zainwestowała w hale magazynowe o łącznej powierzchni 16 000 mkw., w Wojanowie oraz Nowej Wsi Wrocławskiej. Po zakończeniu inwestycji Fresh Logistics dysponuje łączną powierzchnią magazynową ponad 55 000 mkw., przeznaczoną do składowania świeżych produktów spożywczych.

Dla Raben Transport, najważniejszym zadaniem okazało się zabezpieczenie zasobów i sprzedaży, przy jednoczesnym zachowaniu dyscypliny kosztowej. Transport całopojazdowy odczuł głęboką zapaść w pierwszej połowie roku, kiedy gwałtownie spadły wolumeny ładunków oraz znacznie zmalała dostępność kierowców na rynku. Jednak to był również czas szans i dobrej perspektywy dla firm transportowych. Spółka skupiła się na rozwoju aktualnej współpracy z kontrahentami i wysycaniu istniejącej sprzedaży.

Innowacje
Grupa Raben od lat stawia na digitalizację na wielu płaszczyznach od procesów fizycznych, po robotyzację procesów biurowych z wykorzystaniem RPA (Robotic Process Automation). W obszarze automatyzacji wdraża zaawansowane rozwiązania IT, takie jak platformy automatycznie przekazujące informacje dla klientów oraz platformy prezentujące ETA (szacowany czas dostawy). W zakresie automatyki i robotyki magazynowej wdrażane są urządzenia mierzące przesyłki, autonomiczne lub półautomatyczne wózki widłowe, a także ramiona „cobotyczne”, sensory Internet of Things (IoT) i wiele innych rozwiązań zwiększających efektywność procesów magazynowania i transportu. W zakresie RPA podkreślić należy wdrożenia robotów software’owych wspomagających lub zastępujących pracę użytkowników w poszczególnych aplikacjach (WMS/TMS/FK) lub na styku pomiędzy systemami IT.

CSR - społeczna odpowiedzialność biznesu
Grupa Raben nie mogła pozostać bierna wobec potrzeb tych, dla których pomocna dłoń w obecnej sytuacji jest na wagę złota. Firma zaangażowała się w charytatywne transporty, pomoc medykom, a także aktywnie wspierała Banki Żywności. W sumie w całej Europie pomogła w dostarczeniu 6 milionów maseczek, 250 tys. rękawiczek, po 100 tys. kombinezonów, gogli medycznych i przyłbic, a także 51 respiratorów oraz ponad 12 tys. dań gotowych dla szpitali i ośrodków pomocy, mebli i wyposażenia dla dziecięcych i młodzieżowych oddziałów psychiatrycznych oraz ponad 1400 palet dla Banków Żywności. Koniec roku i okres przedświąteczny to czas zaangażowania Grupy w projekt Szlachetnej Paczki. Raben jako partner projektu przetransportował paczki dla potrzebujących z magazynów centralnych do magazynów lokalnych, z których następnie wolontariusze Szlachetnej Paczki dostarczyli je do rąk potrzebujących. W akcję pomocy po stronie Raben zaangażowanych było 18 kierowców i 15 osób planujących transporty, które dotarły do 50 punktów rozładunku w całej Polsce pokonując łącznie 9 107 km.

(źr. Grupa Raben)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.