Dodaj ogłoszenie o pracy


Kuehne+Nagel notuje wyższy zysk w trzecim kwartale 2020 roku

Grupa Kuehne+Nagel w trzecim kwartale 2020 roku zanotowała zysk. Po uwzględnieniu różnic w kursach walut kursowych, firma znacząco poprawiła efektywność operacyjną. Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku, obrót netto wyniósł 14,8 mld CHF, a EBIT 790 mln CHF. W tym czasie wahania kursów walut miały istotny negatywny wpływ zarówno na obroty netto (-5,7 proc.), jak i EBIT (-5,9 proc.). Wolne przepływy pieniężne w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wzrosły o 31,4 proc.

Dystrybucja szczepionek przeciw COVID-19
Kuehne+Nagel jest przygotowane do dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19, zestawów testowych i innych materiałów wspierających walkę z pandemią. Podstawę dystrybucyjną stanowi multimodalna sieć dostosowana do obsługi branży farmaceutycznej i medycznej, zawierająca ponad 230 certyfikowanych oddziałów na całym świecie. Zostały już podpisane pierwsze kontrakty związane z produkcją szczepionki przeciw COVID-19. Rozpoczęcie dystrybucji szczepionki za pośrednictwem transportu lotniczego i drogowego ma rozpocząć się w 2021 roku (pod warunkiem zatwierdzenia produktu). Obecnie szacuje się, że na całym świecie może być potrzebnych od 11 do 15 miliardów dawek szczepionek.

Logistyka morska
W trzecim kwartale 2020 roku wyniki dywizji morskiej odzwierciedlały pozytywne odwrócenie trendu z pierwszej połowy roku. Poprawa spowodowana jest zwiększonym popytem na usługi morskie klientów z sektora MŚP oraz wzrostem importu z Azji do Europy i Ameryki Północnej. W trzecim kwartale 2020 wolumen przetransportowanych kontenerów wzrósł o 10,4 proc. do 1,2 mln TEU w porównaniu do drugiego kwartału. Obrót netto jednostki wyniósł prawie 1,8 miliarda CHF, a EBIT poprawił się o 12,3 proc. rok do roku – do 137 milionów CHF. Współczynnik konwersji osiągnął 36,2 proc. Optymalizacja procesów w lokalnych i centralnych punktach obsługi klienta oraz efektywne zarządzanie kosztami wspierają przyszłą ekspansję rynkową Kuehne+Nagel.

Logistyka lotnicza
Poprawa warunków rynkowych w trzecim kwartale 2020 r., w tym w sektorze automotive i towarów łatwo psujących się, doprowadziła do większego niż zwykle sezonowego wzrostu wolumenów w logistyce lotniczej w porównaniu z drugim kwartałem. Wolumen przewozów lotniczych w trzecim kwartale osiągnął wartość 354 000 ton i był o 12,8 proc. niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Obroty netto wzrosły o 8,7 proc. do 1,2 mld CHF, a EBIT o 89,9 proc. do 169 mln CHF. Obejmuje to jednorazowy wpływ pieniężny w wysokości 63 mln CHF netto w związku z wcześniejszym rozliczeniem warunkowej zapłaty przejęcia z 2018 roku.
We wrześniu 2020 roku dywizja lotnicza otworzyła nowe centra farmaceutyczne w Brukseli i Johannesburgu z bezpośrednim dostępem z płyt lotniskowych do asfaltowych dróg publicznych. Przyspieszona obsługa towarów i gwarancja integralności produktu zapewni klientom wartość dodaną, szczególnie w przypadku dystrybucji szczepionek wrażliwych na temperaturę.

Logistyka drogowa
W trzecim kwartale 2020 roku firma zanotowała znaczny wzrost przesyłek drogowych w stosunku do poprzedniego kwartału. Popyt na krajowe usługi w krajach europejskich osiągnął poziom sprzed kryzysu. W Ameryce Północnej popyt na wszystkie segmenty produktów, z wyjątkiem produktów farmaceutycznych i medycznych oraz e-commerce, pozostał znacznie poniżej poziomu z poprzedniego roku; od września notujemy pierwsze ożywienie na rynku. Obrót netto dywizji drogowej w trzecim kwartale oraz EBIT spadły analogicznie o 796 mln CHF i o 12 mln CHF. Utrzymujący się bardzo słaby popyt na logistykę targów i eventów miał istotny negatywny wpływ na wynik.

Logistyka kontraktowa
Wzrost udziału w obsłudze branży farmaceutycznej i medycznej oraz w realizacji zamówień e-commerce, a także rygorystyczne zarządzanie kosztami doprowadziły do znacznej poprawy wyników finansowych dywizji kontraktowej w trzecim kwartale 2020 roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Obrót netto w Q3 wyniósł 1,2 miliarda CHF, a EBIT 53 miliony CHF. EBIT, skorygowany o dochody nadzwyczajne w trzecim kwartale 2019 i 2020 ze sprzedaży nieruchomości w wysokości odpowiednio 21 mln CHF i 4 mln CHF, wzrósł o 44 proc. Dywizja logistyki kontraktowej nadal rozwija się w ramach realizacji zamówień dla e-commerce. Sektor ten jest motorem znacznej części nowych zysków. Przykładowo, Kuehne+Nagel Szwecja będzie obsługiwało nowe centrum dystrybucyjne dla firmy Amazon.

(źr. Kuehne + Nagel)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.