Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser odnotowuje 5,5 proc. wzrost, a jego motorem jest europejski eksport

Rok 2018 był dla grupy Dachser kolejnym okresem znacznego wzrostu. Ten dostawca usług logistycznych zwiększył skonsolidowane przychody netto o 5,5 proc. do 5,57 mld euro. Liczba przesyłek wzrosła o 2,5 proc., tj. do 83,7 mln, a tonaż o 3 proc. - do 41,3 mln ton. Łączna liczba pracowników wyniosła 30 609, co oznacza wzrost o 1 511 wobec ubiegłego roku i jednocześnie kolejny rekord.

Wzrost biznesu Fachser został ponownie wzmocniony przez warunki gospodarcze. Pewne wyzwania stały się jednak coraz bardziej widoczne: niedobory zawodowych kierowców i kadry magazynowej, potencjalna mniejsza dostępność przestrzeni ładunkowej związana z nasilonymi szczytami sezonowymi, rosnąca niepewność co do zakazów wjazdu pojazdów napędzanych ropą naftową, Brexitu i przyszłego układu międzynarodowych relacji handlowych.

Rozwój biznesowy w poszczególnych obszarach
W 2018 r. obszar biznesowy Dachser Road Logistics, obejmujący transport i magazynowanie towarów przemysłowych (European Logistics) oraz żywności (Food Logistics), dynamicznie się rozwijał, zwiększając skonsolidowane przychody netto o 6,6 proc. do 4,47 mld euro. Największy wzrost przychodów netto nastąpił w przypadku linii biznesowej European Logistics (EL) - o 7 proc., tj. do 3,55 mld euro. Zarówno przesyłki, jak i tonaż zwiększyły się o 3,1 proc.
Dachser Food Logistics również odnotował wysokie dane przychodowe za 2018 r. Skonsolidowane przychody netto wzrosły o 5,3 proc. do 917 mln euro. Praktycznie niezmieniona liczba przesyłek w porównaniu z poprzednim rokiem została skompensowana wzrostem tonażu o 2 proc.
Obszar biznesowy Air & Sea Logistics ponownie pokazał swój zmienny charakter. W wyniku wpływu czynnika kursowego, malejących stawek przewozowych i spadku wolumenu na trasie Chiny-Europa, skonsolidowane przychody netto utrzymały się na poziomie około 1,19 mld euro. 2,9 proc. spadek liczby przesyłek został skompensowany wzrostem tonażu zwłaszcza w transporcie morskim o 6,6 proc.
Inwestycje w sieć i personel
W czasach ograniczonych zasobów inwestycje w personel, przestrzeń ładunkową i innowacje mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju Dachser. W 2018 r. firma zainwestowała 126 mln euro w obiekty logistyczne, systemy informatyczne i wyposażenie. W 2019 r. grupa przeznaczy na ten cel 234 mln euro. Dachser kładzie również silny nacisk na szkolenia, co przyniosło pozytywne efekty, szczególnie w przypadku szkoleń zawodowych kierowców.

(źr. Dachser)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.