Dodaj ogłoszenie o pracy


Czarter dwóch frachtowców i załadunek 188 ton - Fracht FWO Polska zrealizował niesamowite zlecenie lotnicze!

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, pochwalił się ciekawą i nietypową dostawą project cargo w zakresie transportu lotniczego. Dla jednego ze światowych liderów w branży energetycznej dostarczył samolotami z Polski i Czech dwa ładunki o łącznej wadze ponad 188 ton. Realizacja tego zlecenia wymagała wyczarterowania dwóch frachtowców Antonow – AN 124, które w tym samym czasie zostały załadowane i wystartowały do USA z lotnisk w Gdańsku i Ostrawie. Całą operację uwieczniono na filmie:


- Zorganizowanie dedykowanych transportów ponadnormatywnych, z wykorzystaniem jednych z największych samolotów frachtowych, których załadunek odbywał się w tym samym czasie, ale na różnych lotniskach, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Wymagało precyzyjnego zaplanowania i koordynacji działań w Polsce, Czechach i USA, umiejętności szybkiej reakcji na zmiany, doskonałej znajomości procedur i przepisów oraz ścisłej współpracy z klientem i zaangażowanymi firmami, na każdym etapie. Od przygotowania urządzeń do transportu w kilku fabrykach, z uwzględnieniem restrykcyjnych wymogów linii lotniczej, przewiezienie ich na lotnisko just-in-time, załadunek i rozładunek w portach lotniczych po dostawę do finalnego odbiorcy w USA. Cały proces został przygotowany w ciągu niespełna miesiąca – mówi Justyna Kowalska, kierownik Działu Spedycji Lotniczej, Fracht FWO Polska.

Operacja załadunku krok, po kroku 
Ładunek, przygotowany w fabrykach klienta do transportu z gdańskiego lotniska, obejmował ważącą blisko 47 ton turbinę parową (o długości 5,60 m, szerokości 3,81 m i wysokości 3,58 m), 19,5-tonową jednostkę olejową (o długości 9,40 m, szerokości 2,65 m i wysokości 4 m) oraz ponad 13-tonową przekładnię (długość 3,5 m, szerokość 2,75 m i wysokość 2,7 m). Łączna waga tej przesyłki wraz z oprzyrządowaniem wyniosła 86 ton i 911 kg. Na lotnisko w Gdańsku urządzenia energetyczne zostały dowiezione transportem drogowym z kilku fabryk, położonych głównie w północnej Polsce oraz we Francji. Wykorzystano do tego specjalistyczne naczepy. Ze względu na wymiary i wagę przesyłki, spedytorzy Fracht FWO PL musieli m.in. uzyskać zezwolenia na przejazdy ponadgabarytowe po drogach w kraju oraz tranzytowych z Francji. Dodatkowo pojazd, na który została załadowana turbina parowa wraz z wyposażeniem, mógł poruszać się tylko i wyłącznie w godzinach nocnych.
Na gdańskim lotnisku Rębiechowo urządzenia energetyczne zostały załadowane na pokład Antonowa–AN 124. Najpierw była to turbina parowa, następnie jednostka olejowa i przekładnia. Z naczep ładunki przenoszono na rampę załadunkową za pomocą dźwigu. Przy załadunku wykorzystano zarówno tylną rampę załadowczą jak i podnoszony przedni nos kadłuba samolotu. Cały ten proces, nadzorowany przez Fracht FWO, z uwzględnieniem również formalności, procedur celnych i kontroli bezpieczeństwa, trwał kilka godzin. Zgodnie z planem wyczarterowany frachtowiec wystartował z Gdańska 19 grudnia 2018 o 22:30, a w Atlancie wylądował o 22:00 czasu lokalnego kolejnego dnia, z międzylądowaniami na zatankowanie i odpoczynek załogi.
W tym samym czasie podobny proces, z zachowaniem tych samych procedur, odbywał się na lotnisku w Ostrawie w Czechach, gdzie załadowywany był drugi wyczarterowany samolot frachtowy. Tu ładunkiem był ponad 100-tonowy generator z wyposażeniem, o długości 6,95 m, szerokości 4,05 m i wysokości 3,20 m, dowieziony z fabryki w Pilznie. Przy organizacji tego transportu polski zespół spedytorów Fracht FWO Polska był wspierany przez kolegów z oddziału Fracht FWO w Czechach.

Współpraca i doświadczenie
Dedykowany transport drogowy i lotniczy urządzeń energetycznych z Polski i Czech do USA został przygotowany przez Działy Project Cargo oraz Spedycji Lotniczej Fracht FWO Polska. Natomiast za rozładunek na lotnisku w Atlancie, formalności związane z importową odprawą celną oraz dostawę do finalnego odbiorcy odpowiadał amerykański oddział Fracht FWO.

Organizacja tak trudnych i skomplikowanych dostaw ładunków ponadgabarytowych i specjalnych dla branży przemysłowej i energetycznej jest możliwa tylko dzięki długoletniemu doświadczeniu i szerokich kompetencji spedytorów Fracht FWO Polska. Wcześniej zorganizowali m.in. dostawę 57- tonowej części turbiny z Polski do USA na pokładzie Antonowa – AN 124 czy sześciu skrzyń o łącznej wadze 23 ton z wykorzystaniem Boeinga 747. Przy organizacji tego typu transportów wsparciem jest know-how i globalna sieć logistyczna Grupy Fracht, z 98 oddziałami na 6 kontynentach - w Europie, Azji, obu Amerykach, Australii i Oceanii oraz Afryce, dzięki rozbudowanej sieci partnerów obejmująca wszystkie kraje świata.

Link do filmu z nagraniem załadunku na pokład Antonowa AN-124 w Gdańsku, jak też do innych ciekawych nagranych realizacji Fracht FWO Polska: https://www.youtube.com/watch?v=CCdJ_LzApfQ

(źr. Fracht FWO Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.