Dodaj ogłoszenie o pracy


Powstała Polska Izba Handlowa w Szanghaju

Po ponad 80 latach została reaktywowana w Szanghaju Polska Izba Handlowa. Organizacja powstała dzięki inicjatywie grupy Polaków przebywających obecnie w Chinach w celach głównie biznesowych.

 

Obecnie w Szanghaju, finansowej stolicy Chin, mieszka kilkuset Polaków. To głównie ludzie biznesu oraz osoby zatrudnione na kontraktach w międzynarodowych firmach. W mieście działa również kilka przedsiębiorstw związanych z Polską, takich jak KGHM Shanghai Copper Trading czy Chipolbork. Reaktywacja Izby zbiegła się w czasie z wizytą prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pierwszą od 14 lat wyprawą polskiej głowy państwa za Wielki Mur.


- PIH jako jedyna tego typu polska instytucja w gospodarczej stolicy Państwa Środka postawiła sobie za zadanie stworzenie platformy wymiany doświadczeń oraz aktywne wspieranie relacji biznesowych między Polską a Chinami – podkreśla jeden ze współzałożycieli organizacji, Konrad Godlewski koordynator ds. sprzedaży DHL Global Forwarding. - Uważamy, że ogromny potencjał gospodarki chińskiej powinien zostać wykorzystany w jak największym stopniu przez przedsiębiorców z Polski. Zdajemy sobie sprawę, że specyfika prowadzenia biznesu na rynku chińskim jest dosyć złożona, dlatego też z naszej strony rodzime firmy mogą liczyć na pomoc we współpracy z chińskimi partnerami - dodaje Godlewski.

 

Przedstawiciele PIH w Szanghaju deklarują, że będzie ona kontynuować cele organizacji, która istniała w największym chińskim mieście w latach 20. i 30. XX wieku. Oprócz pomocy w nawiązywaniu wzajemnych kontaktów firmom z Polski i Chin oraz wspierania polskich przedsiębiorców działających w Chinach, do najważniejszych zadań Izby należy także promocja polskiej kultury i gospodarki jak również działalność społeczna, m.in. prowadzenie polskiej szkółki przy Konsulacie. 
(źr. DHL Global Forwarding)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.