Dodaj ogłoszenie o pracy


Röhlig Suus przechodzi na system TMS - InterLAN Speed

Oprogramowanie interLAN Speed stanie się podstawową platformą zarządzania operacyjnego w Röhlig Suus Logistics obejmującą obszary transportu i spedycji drogowej, morskiej  i lotniczej - w tym całopojazdowej, całokontenerowej oraz drobnicowej. Firmy Röhlig Suus Logistics z Piaseczna i InterLAN z Poznania podpisały umowę  o wdrożeniu systemu TMS.

 

InterLAN Speed będzie realizował także zadania w dziedzinach wspierających podstawowe procesy operacyjne jak np.: wymianę palet, Cash On Delivery, Proof Of Delivery, Return Of Documents, rozliczanie przewoźników, zarządzanie taborem i kierowcami, obsługę niezgodności i reklamacji oraz  fakturowanie usług wygenerowanych w formie bilingów w innych systemach Röhlig Suus Logistics.

Istotnym zagadnieniem wdrożenia będzie integracja oprogramowania z innymi systemami firm Röhlig tj finansowo – księgowym, mapami cyfrowymi, telematycznym (GPS), obiegiem dokumentów (workflow), magazynem logistycznym (WMS), portalem internetowym (webbooking i Track&Trace), a także systemami klientów - z wykorzystaniem korporacyjnej szyny danych oraz standardów EDI.

Realizacja całego projektu została zaplanowana do połowy 2012 r., a pierwsze usługi będą realizowane już pod koniec pierwszego kwartału 2012 r.

(źr. InterLAN)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.