W dwudziestą piątą rocznicę istnienia w Polsce, fabryka Teekanne przeniosła się do nowoczesnego zakładu na terenie Parku Logistycznego 7R Kraków Kokotów – Brzegi. Roczna produkcja tej znanej herbaty, może osiągać w tym zakładzie liczbę nawet 1,3 mld torebek.
Polski oddział Teekanne został założony w 1992 r., a już w zaledwie rok później ruszyła produkcja herbaty. Od początku działalności w Polsce firma jest związana z Krakowem. Pierwsza fabryka mieściła się przy ul. Gromadzkiej i pozwalała na produkcję 50 mln torebek herbaty w pierwszym roku działalności.
- Przeniesienie zakładu produkcyjnego Teekanne Polska do nowej lokalizacji to milowy krok w rozwoju firmy na największym dla nas rynku w Europie Środkowo-Wschodniej. Decydując się na zmianę siedziby i fabryki, braliśmy pod uwagę różne lokalizacje. Park 7R Kraków Kokotów - Brzegi został wybrany między innymi ze względu na atrakcyjne położenie, które umożliwia sprawną dystrybucję naszych produktów. Herbaty wytwarzane w Krakowie trafiają nie tylko na polskie półki sklepowe, ale są również eksportowane do pozostałych krajów Europy Środkowo - Wschodniej – mówi Bernhard Zoller, prezes Teekanne Polska.
Pierwsze przymiarki do zmiany lokalizacji fabryki zaczęły się w 2014 r., wtedy też doszło do pierwszego spotkania między przedstawicielami Teekanne i 7R. Przeprowadzkę do nowego miejsca poprzedziły wnikliwe analizy. - Wraz z podjęciem decyzji o zmianie lokalizacji firmy, szukaliśmy miejsca o powierzchni co najmniej 5 tys. mkw. z możliwością dalszej rozbudowy fabryki. W hali musiała istnieć możliwość rozmieszczenia dwóch poziomów produkcyjnych, a ze względu na specyfikę branży, musiały być spełnione standardy przemysłu spożywczego oraz wymogi związane z produkcją żywności – wyjaśnia Bernhard Zoller, prezes Teekanne Polska.
Ostateczna decyzja o współpracy między Teekanne i 7R zapadła w 2015 roku. Kiedy tylko uzyskano pozwolenie na budowę ruszyły prace terenowe. Deweloper 7R wybudował obiekt o powierzchni prawie 6 tys. mkw. zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi klienta i ze standardami obowiązującymi we wszystkich europejskich fabrykach firmy. - Realizacja projektów BTS zawsze wiąże się z wieloma wyzwaniami, zarówno dla dewelopera realizującego projekt, jak i przyszłego najemcy. Inwestycja musi sprostać wszystkim biznesowym i technologicznym oczekiwaniom klienta, a naszym zadaniem jest zrozumienie jego potrzeb i zaproponowanie najlepiej dopasowanych do nich rozwiązań – mówi Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R.
W nowej fabryce Teekanne przeprowadza się szereg procesów logistycznych związanych z wytwarzaniem herbaty. Począwszy od produkcji, przez mieszanie, aromatyzowanie, po sortowanie i pakowanie herbaty w torebki. Innowacją w polskiej fabryce są maszyny nowej generacji, których zainstalowanie nie było możliwe w poprzedniej lokalizacji, a które są dużo bardziej wydajniejsze niż dotychczasowy park maszynowy. Pozwalają one m.in. na produkowanie opakowań w większym rozmiarze, bez zastosowania folii. - Z naszego punktu widzenia największym wyzwaniem było zaplanowanie technologii produkcji w nowej lokalizacji (w tym zupełnie dla nas nowej linii maszyn), relokacja zaplecza technologiczno – socjalnego, sprawny demontaż maszyn oraz ich montaż w nowej siedzibie przy zapewnieniu jak najkrótszej przerwy w procesie produkcyjnym. Równie dużym sprawdzianem były szkolenia dla pracowników oraz przyswojenie przez nich zasad obsługi nowych technologii – wyjaśnia Beata Guzik, operations manager Teekanne Polska. 7R przekazało zakład do dyspozycji najemcy 1 czerwca, a już tydzień później została uruchomiona produkcja. - Zakład produkcyjny dla Teekanne, który powstał jako obiekt build to suit (BTS) był trzecim magazynem zrealizowanym przez 7R na terenie Parku Logistycznego Kraków Kokotów - Brzegi. Obecnie znajduje się tu już pięć obiektów, a budowa kolejnego o powierzchni 27 tys. mkw. właśnie wystartowała. –W tym momencie w Kokotowie wybudowaliśmy już ponad 80 tys. mkw., a docelowo na tym terenie powstanie nawet 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Nasza inwestycja ma szansę stać się największym hubem logistycznym w Małopolsce – mówi Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R.
Nowy obiekt, przygotowany dla jednego z największych producentów herbaty w Europie, musiał spełniać szereg wymogów związanych z produkcją i przechowywaniem żywności. Hala została dostosowana do aktualnych potrzeb polskiego oddziału z założeniem dalszego, intensywnego rozwoju. Znacznie większa powierzchnia użytkowa i magazynowa pozwala na lepszą organizację stanowisk pracy oraz daje możliwość zwiększenia parku maszynowego w przyszłości. Mimo wielu wyzwań, przed jakimi stanęły obie firmy w trakcie projektu udało się go doprowadzić do szczęśliwego finału. - We współpracy z 7R bardzo cenimy sobie szybki czas realizacji projektu, który wyniósł 7 miesięcy – dodaje Bernhard Zoller, prezes Teekanne Polska.
W fabryce Teekanne wykwalifikowani specjaliści nieustannie pracują nad stworzeniem kolejnych, oryginalnych wariantów smakowych herbaty. W asortymencie Teekanne Polska znajdziemy wiele różnych rodzajów herbat - ponad 120 produktów. W tym momencie fabryka w Kokotowie może wyprodukować do 1,3 miliarda torebek herbaty rocznie, ale to nie koniec jej możliwości. Obiekt został tak zaprojektowany, aby zapewnić firmie dalsze możliwości rozwoju. Podobnie jest w przypadku całego Parku Logistycznego Kraków Kokotów – Brzegi, który z potencjałem zabudowy do nawet 200 tys. mkw. daje możliwości rozwoju wielu przedsiębiorstwom.
(żr. 7R)