Dodaj ogłoszenie o pracy


Fabryka Teekanne w parku 7R Kraków Kokotów - Brzegi

W dwudziestą piątą rocznicę istnienia w Polsce, fabryka Teekanne przeniosła się do nowoczesnego zakładu na terenie Parku Logistycznego 7R Kraków Kokotów – Brzegi. Roczna produkcja tej znanej herbaty, może osiągać w tym zakładzie liczbę nawet 1,3 mld torebek.

Polski oddział Teekanne został założony w 1992 r., a już w zaledwie rok później ruszyła produkcja herbaty. Od początku działalności w Polsce firma jest związana z Krakowem. Pierwsza fabryka mieściła się przy ul. Gromadzkiej i pozwalała na produkcję 50 mln torebek herbaty w pierwszym roku działalności.
- Przeniesienie zakładu produkcyjnego Teekanne Polska do nowej lokalizacji to milowy krok w rozwoju firmy na największym dla nas rynku w Europie Środkowo-Wschodniej. Decydując się na zmianę siedziby i fabryki, braliśmy pod uwagę różne lokalizacje. Park 7R Kraków Kokotów - Brzegi został wybrany między innymi ze względu na atrakcyjne położenie, które umożliwia sprawną dystrybucję naszych produktów. Herbaty wytwarzane w Krakowie trafiają nie tylko na polskie półki sklepowe, ale są również eksportowane do pozostałych krajów Europy Środkowo - Wschodniej – mówi Bernhard Zoller, prezes Teekanne Polska.

Pierwsze przymiarki do zmiany lokalizacji fabryki zaczęły się w 2014 r., wtedy też doszło do pierwszego spotkania między przedstawicielami Teekanne i 7R. Przeprowadzkę do nowego miejsca poprzedziły wnikliwe analizy. - Wraz z podjęciem decyzji o zmianie lokalizacji firmy, szukaliśmy miejsca o powierzchni co najmniej 5 tys. mkw. z możliwością dalszej rozbudowy fabryki. W hali musiała istnieć możliwość rozmieszczenia dwóch poziomów produkcyjnych, a ze względu na specyfikę branży, musiały być spełnione standardy przemysłu spożywczego oraz wymogi związane z produkcją żywności – wyjaśnia Bernhard Zoller, prezes Teekanne Polska.
Ostateczna decyzja o współpracy między Teekanne i 7R zapadła w 2015 roku. Kiedy tylko uzyskano pozwolenie na budowę ruszyły prace terenowe. Deweloper 7R wybudował obiekt o powierzchni prawie 6 tys. mkw. zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi klienta i ze standardami obowiązującymi we wszystkich europejskich fabrykach firmy. - Realizacja projektów BTS zawsze wiąże się z wieloma wyzwaniami, zarówno dla dewelopera realizującego projekt, jak i przyszłego najemcy. Inwestycja musi sprostać wszystkim biznesowym i technologicznym oczekiwaniom klienta, a naszym zadaniem jest zrozumienie jego potrzeb i zaproponowanie najlepiej dopasowanych do nich rozwiązań – mówi Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R.

W nowej fabryce Teekanne przeprowadza się szereg procesów logistycznych związanych z wytwarzaniem herbaty. Począwszy od produkcji, przez mieszanie, aromatyzowanie, po sortowanie i pakowanie herbaty w torebki. Innowacją w polskiej fabryce są maszyny nowej generacji, których zainstalowanie nie było możliwe w poprzedniej lokalizacji, a które są dużo bardziej wydajniejsze niż dotychczasowy park maszynowy. Pozwalają one m.in. na produkowanie opakowań w większym rozmiarze, bez zastosowania folii. - Z naszego punktu widzenia największym wyzwaniem było zaplanowanie technologii produkcji w nowej lokalizacji (w tym zupełnie dla nas nowej linii maszyn), relokacja zaplecza technologiczno – socjalnego, sprawny demontaż maszyn oraz ich montaż w nowej siedzibie przy zapewnieniu jak najkrótszej przerwy w procesie produkcyjnym. Równie dużym sprawdzianem były szkolenia dla pracowników oraz przyswojenie przez nich zasad obsługi nowych technologii – wyjaśnia Beata Guzik, operations manager Teekanne Polska. 7R przekazało zakład do dyspozycji najemcy 1 czerwca, a już tydzień później została uruchomiona produkcja. - Zakład produkcyjny dla Teekanne, który powstał jako obiekt build to suit (BTS) był trzecim magazynem zrealizowanym przez 7R na terenie Parku Logistycznego Kraków Kokotów - Brzegi.  Obecnie znajduje się tu już pięć obiektów, a budowa kolejnego o powierzchni 27 tys. mkw.  właśnie wystartowała. –W tym momencie w Kokotowie wybudowaliśmy już ponad 80 tys. mkw., a docelowo na tym terenie powstanie nawet 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Nasza inwestycja ma szansę stać się największym hubem logistycznym w Małopolsce – mówi Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R.

Nowy obiekt, przygotowany dla jednego z największych producentów herbaty w Europie, musiał spełniać szereg wymogów związanych z produkcją i przechowywaniem żywności. Hala została dostosowana do aktualnych potrzeb polskiego oddziału z założeniem dalszego, intensywnego rozwoju. Znacznie większa powierzchnia użytkowa i magazynowa pozwala na lepszą organizację stanowisk pracy oraz daje możliwość zwiększenia parku maszynowego w przyszłości. Mimo wielu wyzwań, przed jakimi stanęły obie firmy w trakcie projektu udało się go doprowadzić do szczęśliwego finału. - We współpracy z 7R bardzo cenimy sobie szybki czas realizacji projektu, który wyniósł 7 miesięcy – dodaje Bernhard Zoller, prezes Teekanne Polska.
W fabryce Teekanne wykwalifikowani specjaliści nieustannie pracują nad stworzeniem kolejnych, oryginalnych wariantów smakowych herbaty. W asortymencie Teekanne Polska znajdziemy wiele różnych rodzajów herbat - ponad 120 produktów. W tym momencie fabryka w Kokotowie może wyprodukować do 1,3 miliarda torebek herbaty rocznie, ale to nie koniec jej możliwości. Obiekt został tak zaprojektowany, aby zapewnić firmie dalsze możliwości rozwoju. Podobnie jest w przypadku całego Parku Logistycznego Kraków Kokotów – Brzegi, który z potencjałem zabudowy do nawet 200 tys. mkw. daje możliwości rozwoju wielu przedsiębiorstwom.

(żr. 7R)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.