Dodaj ogłoszenie o pracy


Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie dyrektywy o delegowaniu pracowników – co czeka przewoźników?

Przegraliśmy  - zabiegi polskich przewoźników o to, aby wyłączyć transport (z wyjątkiem tranzytu) z dotychczasowych zasad delegowania nie przyniosły żadnych rezultatów, a pełne stosowanie nowych przepisów dedykowanych delegowaniu w przypadku transportu odłożone zostanie do czasu przyjęcia Pakietu Mobilności. 23 października w Luksemburgu w trakcie posiedzenia Rady UE z udziałem ministrów krajów członkowskich ds. zatrudnienia przyjęto stanowisko w sprawie nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Jak wynika z relacji Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, przyjęte stanowisko Rady UE (przy sprzeciwie kilku państw, w tym Polski) nie wyłączyło transportu (z wyjątkiem tranzytu) z dotychczasowych zasad delegowania, a pełne stosowanie nowych przepisów dedykowanych delegowaniu w przypadku transportu zostanie odłożone do czasu przyjęcia przepisów szczególnych zaproponowanych przez Komisję Europejską 31 maja 2017 r. w ramach Pakietu Mobilności. Oznacza to, że do tego czasu transport będzie objęty zasadami delegowania zgodnie z wciąż obowiązującą poprzednią wersją dyrektywy. Według opinii niektórych ekspertów, ma to wyeliminować sytuację, w której kraje zachodnie po przyjęciu negocjowanej obecnie nowelizacji dyrektywy, mogłyby obłożyć transport wynikającymi z niej jeszcze bardziej restrykcyjnymi przepisami, a następnie odwlekać przyjęcie Pakietu Mobilności, który dla transportu zakładałby bardziej elastyczne czy uproszczone procedury. Dalsza dyskusja w zakresie zastosowania zasad delegowania w transporcie będzie kontynuowana już przez ministrów transportu w ramach negocjacji nad Pakietem Mobilności.

(red.)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.