Dodaj ogłoszenie o pracy


Kuehne + Nagel zawarł kolejny kontrakt z GlaxoSmithKline

Kuehne + Nagel będzie odpowiadać za zarządzanie krajową dystrybucją drogową wszystkich towarów na terenie Wielkiej Brytanii. Nowo podpisana umowa rozszerza współpracę pomiędzy Kuehne + Nagel a GSK, uzupełniając świadczone dotychczas usługi z zakresu spedycji lotniczej, morskiej, drogowej oraz zarządzania logistyką zintegrowaną, uzgodnione pięcioletnim globalnym kontraktem podpisany w 2016 roku. W zakresie udanej współpracy, Kuehne + Nagel odpowiada za cały zakres procesów transportowych od dostawy surowców od dostawców po dostawy do klientów ostatecznych GSK.

- Po udanym wdrożeniu operacji lotniczych oraz morskich w 2016 roku przez Kuehne + Nagel, jako części całościowego partnerstwa zawartego z GSK, jesteśmy bardzo zadowoleni, że powierzona została nam w dalszej kolejności dystrybucja drogowa, szczególnie w Wielkiej Brytanii, skąd GSK się wywodzi. Poprzez zrozumienie wyzwań, jakie stoją przed klientami oraz koniecznością spełnienia rosnących standardów zgodności wymaganych przez rynek, jesteśmy w stanie zaproponować GSK rozwiązania szyte na miarę, zapewniając przewagę konkurencyjną dzięki wydajnemu łańcuchowi dostaw. Nowa współpraca podkreśla ciągłe zaangażowanie firmy Kuehne + Nagel w rozwoju przemysłu farmaceutycznego oraz opieki zdrowotnej, co ma dla nas znaczenie strategiczne, umacnia naszą pozycję jako lidera rynkowego – powiedział Marcus Bennett, national manager Kuehne + Nagel UK.
(źr. Kuehen + Nagel)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.