Dodaj ogłoszenie o pracy


Trafiony polecony – Kuehne + Nagel znalazł sposób na skuteczną rekrutację

Programy poleceń wdrażane w firmach to według ekspertów od rynku pracy najlepsze źródło kandydatów. Aktywne angażowanie pracowników w polecenia buduje pozytywny wizerunek, a także wzmacnia wskaźniki biznesowe organizacji.

Kuehne+ Nagel w lutym zaskoczył pracowników nową odsłoną programu rekomendacji opartą na  nowoczesnej platformie HR Pepper. Jej głównym zadaniem ma być wzmocnienie efektywności projektów rekrutacyjnych, będących sporym wyzwaniem w dobie coraz bardziej ograniczonej podaży kandydatów i kompetencji na rynku pracy. Oczywiście program rekomendacji pracowniczych od zawsze był wpisany w scenariusz działań rekrutacyjnych Kuehne+Nagel (np. w roku 2016 firma zatrudniła 50 rekomendowanych pracowników), jednakże dodatkowe narzędzia czynią go jeszcze bardziej skutecznym.

- Biorąc pod uwagę strategię digitalizacji obszarów biznesowych w KN, wzrost znaczenia mediów społecznościowych w procesie rekrutacji oraz fakt, że w dzisiejszych czasach każdy z nas ma dostęp do urządzeń mobilnych zdecydowaliśmy się na to innowacyjne rozwiązanie jakim jest platforma HR Pepper – wyjaśnia Anita Koralewska-Ratajczak HR dyrektor Kuehne+Nagel Sp. z o.o. - Wdrożenie tego projektu jest nie bez znaczenia w świetle budowania identyfikacji pracowników z firmą i ich angażowania się w jej rozwój. Przeprowadzone przez nas  badanie wśród pracowników pokazało nam bardzo pozytywny trend - ponad 50 proc. ankietowanych osób zadeklarowało, że może być ambasadorem naszej marki bo jest przekonana że jesteśmy pracodawcą godnym polecenia i co więcej już polecała pracę u nas – dodaje Anita Koralewska-Ratajczak.

Nagrody za polecenia
Wdrożenie programu rekomendacji pracowniczych poprzedzone było szeroko zakrojoną kampanią promocyjną. - Przygotowaliśmy różne materiały promujące i zachęcające pracowników do aktywnego włączenia się do programu. Najwięcej emocji i radości wzbudziły rozdawane pracownikom naklejki – można było zostać np. królem lub królową poleceń – wymienia Beata Szymczak, kierownik personalny Kuehne+ Nagel Sp. z o.o.  Do udziału w programie zachęca pracowników kadra menadżerska oraz dział HR, ale na samych zachętach się nie kończy. - Naprawdę warto wziąć udział w poleceniach, gdyż na osoby, dzięki którym nasza firma pozyska aktywnych kandydatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i nie tylko. Można na przykład otrzymać zaproszenie od szefa na kawę, albo opłacony pobyt nad morzem – dodaje Beata Szymczak.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że pracownicy sami zadecydowali jakiego rodzaju nagrody chcieliby otrzymywać w zamian za zaangażowanie w program rekomendacji pracowniczych.

Grywalizacja w poleceniach
W realizacji programów poleceń, ważne jest aby motywacja pracowników do ich udziału nie słabła. Dlatego Kuehne+Nagel w kolejnym sezonie działania platformy HR Pepper planuje wprowadzić rywalizację drużynową. Ma to zwiększyć zaangażowanie pracowników w poszczególnych oddziałach firmy na terenie całej Polski, a element rywalizacji zachęci do zdobycia nagród drużynowych za wykazanie największej aktywności w programie poleceń. Dzięki nowoczesnej aplikacji, która zarządza programem poleceń pracowniczych dział personalny KN ma bieżący podgląd do statystyk pokazujących miedzy innymi ilu pracowników jest zaangażowanych w program poleceń, albo ile potencjalnych kandydatów zdecydowało się przesłać swoją aplikację do Kuehne+Nagel.
- Z zadowoleniem odnotowujemy duże zainteresowanie programem zarówno wśród pracowników, jak i wśród potencjalnych kandydatów. Tylko w  ciągu pierwszego dnia działania nowego programu poleceń, aż 200 pracowników zalogowało się do systemu  – mówi Anita Koralewska-Ratajczak.

Z pewnością skutecznie wdrożony program rekomendacji pracowniczych, jaki pokazał Kuehne + Nagel, wzmacnia markę firmy jako pracodawcę w Polsce. Z drugiej strony skraca czas realizacji projektów rekrutacyjnych i czyni je bardziej efektywnymi oraz przyczynia się do wyższej retencji pracowników. (więcej na temat firmy: https://pl.kuehne-nagel.com/pl_pl/)

(red)

Zobacz także wizytówkę tego pracodawcy!

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.