Dodaj ogłoszenie o pracy


Zaplanowano rozbudowę Śląskiego Centrum Logistycznego

W ramach rozbudowy Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu zaplanowano powiększenie jego powierzchni o 25 tys. mkw., w tym stworzenie strefy cross-dockingowej na powierzchni 2,5 tys. mkw. Pozostałe około 23 tys. mkw. zostaną przeznaczone na potrzeby magazynowe. Inwestycję realizuje Biuro Inwestycji Kapitałowych.

Deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych opracował projekt rozbudowy Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie najemców Biuro Inwestycji Kapitałowych, w ramach realizowanej inwestycji, postanowiło przeznaczyć ok. 2,5 tys. mkw. na cele cross-dockingu. Obsługa cross-dockingu wymaga dodatkowych modyfikacji w architekturze centrum logistycznego. Cross-docking to przeładunek kompletacyjny, który polega na przeładowaniu, lub przepakowaniu towaru i wysyłce do odbiorcy bezpośrednio z magazynu bez dodatkowego magazynowania towaru.

- Do tego celu konieczne jest przygotowanie dwóch placów manewrowych, po obu stronach obiektu, dużej liczby doków oraz bram kurierskich. Dodatkowo głębokość budynku w projektowanej przez nas części rozbudowy Śląskiego Centrum Logistycznego nie będzie przekraczać 40 metrów. W klasycznych obiektach o przeznaczeniu typowo magazynowym jest to około 75 metrów – wymieniał Krzysztof Mucha, business development manager Biura Inwestycji Kapitałowych S.A.
W ramach realizacji projektu Śląskie Centrum Logistyczne docelowo powiększy się łącznie o około 25 tys. mkw. Poza powierzchnią na cele cross-dockingu, pozostała część obiektu będzie przeznaczona na potrzeby magazynowe w ramach standardu wysokiego składowania. Rozbudowa centrum magazynowego w Sosnowcu jest jednym z celów emisyjnych, na realizację którego BIK pozyskał środki z niedawnej publicznej emisji akcji. Grupa zarządza aktualnie trzema parkami logistycznymi: Centrum Logistycznym Kraków I, Centrum Logistycznym Kraków II oraz Śląskim Centrum Logistycznym w Sosnowcu o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 55,8 tys. m2. W ramach dywersyfikacji działalności zajmuje się także budową i wynajmem nowoczesnych powierzchni handlowych w segmencie parków handlowych (retail parków).

(źr. BIK S.A.)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.