Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser „Firmą dobrze widzianą”

Dachser, otrzymał tytuł „Firma Dobrze Widziana” przyznany w ramach corocznego konkursu organizowanego przez BCC, w którym nagradzane są przedsiębiorstwa działające zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dachser jest laureatem tego plebiscytu już po raz drugi.

- Idea społecznej odpowiedzialności biznesu jest wpleciona w filozofię działania firmy Dachser. Dla nas CSR nie jest tylko jednym z wielu projektów do zrealizowania, ale postawą, która wyznacza sposób naszego postępowania na co dzień – w relacjach z pracownikami, kontrahentami, społecznością lokalną, wobec otoczenia i środowiska naturalnego. Wyróżnienie nas za te starania w pierwszej chwili cieszy, a w kolejnej także mobilizuje do dalszej pracy w tym kierunku i to właśnie zamierzamy uczynić – komentuje Grzegorz Lichocik, prezes zarządu Dachser w Polsce.
Tegoroczny konkurs „Firma Dobrze Widziana” to już 7. edycja, którą zorganizował Business Centre Club. Laureatów na podstawie ankiety konkursowej wytypowała kapituła. W plebiscycie oceniane są m.in. strategia działań CSR, skuteczność i metody komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w tym zakresie, polityka firmy wobec pracowników, w tym przestrzeganie zasad równouprawnienia, a także przestrzeganie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu w obszarze ekologii, rynku i działań charytatywnych.

(źr. Dachser)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.