Dodaj ogłoszenie o pracy


On the Way – Grupa Raben obchodzi 25 lat działalności w Polsce

W 2016 roku Grupa Raben obchodzi jubileusz 25-lecia działalności na polskim rynku. W tym samym czasie świętuje również 85-lecie świadczenia usług w Europie. Z tej okazji firma zorganizowała konferencję On The Way, podsumowującą nie tylko ćwierćwiecze swojej działalności, ale także przemiany gospodarcze, społeczne i przywódcze, które dokonały się w ostatnich latach w Polsce. Do wystąpień zaproszono znakomitych ekspertów, m.in. profesora Leszka Balcerowicza, Jacka Santorskiego. Spotkanie miało na celu określenie trendów i tendencji biznesowych na następne lata.

(na zdj. od lewej: Ewald Raben CEO Grupy Raben, po prawej prof. Leszek Balcerowicz)

Jakie były początki?
25 lat temu Ewald Raben (CEO Grupy Raben), syn holenderskiego przedsiębiorcy z branży transportowej, wówczas dwudziestoparolatek wybrał Polskę, jako miejsce rozwoju rodzinnego biznesu. Założył tutaj spółkę pod rodzinnym nazwiskiem i jednocześnie nazwą firmy w Holandii. I tak rozpoczęła się historia dynamicznego rozwoju i wzrostu lidera na rynku usług TSL, który mogliśmy obserwować w Polsce przez ostatnie 25 lat.
Obecnie Grupa Raben jest firmą oferującą kompleksowe usługi logistyczne. Prowadzi działalność na terenie całej Europy – poprzez własne firmy zlokalizowane w 11 krajach lub dzięki współpracy z partnerami. Firma posiada ponad 85 lat doświadczenia w Europie, w tym ponad 25 w Polsce. Grupa Raben zatrudnia około 10 tys. pracowników, dysponuje flotą około 6,7 tys. pojazdów – zarówno własnych jak i podwykonawców. Ostatnie lata to czas niezwykle dynamicznego rozwoju – zarówno organicznego, jak i dokonywanego poprzez przejęcia. Istotnym krokiem w historii przedsiębiorstwa była fuzja części spółki Wincanton we wrześniu 2011 roku (firm w Czechach, Słowacji, Polsce, na Węgrzech oraz niemieckiej części odpowiedzialnej za transport drogowy). Grupa Raben posiada ponad 1,15 mln m2 powierzchni magazynowej zlokalizowanych w 11 krajach Europy, w tym 540 tys. m2 w Polsce. Tylko w latach 2013-2016 oddała do użytku w Polsce 125 tys. m2 nowoczesnych magazynów, zlokalizowanych w: Pile, Sosnowcu, Lublinie, Szczecinie, Kaliszu, Pikutkowie koło Brześcia Kujawskiego, Gądkach koło Poznania, Rzeszowie, Mielcu, Gniewomierzu koło Legnicy oraz Gliwicach.

W okresie 25 lat działalności, Raben osiągnął w Polsce w sumie przychody w wysokości 1 mld EUR.

W naszym kraju w skład Grupy Raben tworzą 3 spółki: Raben Logistics Polska, Raben Transport, Fresh Logistics Polska, które świadczą pełen zakres usług TSL, w tym również obsługę towarów świeżych.  


Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Grupa Raben wyznacza trendy na rynku TSL. Zarząd firmy oprócz dążenia do wysokiej jakości usług i obsługi klienta oraz utrzymania na wysokim poziomie innowacyjności, również dba o środowisko naturalne, a także i przede wszystkim o swoich pracowników.

- Jesteśmy innowacyjni nie tylko technologicznie, ale również jako pracodawca. Dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo pracy naszych pracowników, a także odpowiednią motywację do pracy, aby pozostawali w naszej firmie jak najdłużej. Szczególną uwagę przykładamy do pracy kierowców. Kierowcy nie powinni spędzać kilku tygodni w trasie, nie widząc się z rodziną i najbliższymi, bo to jest nieludzkie. Dlatego nasz biznes budujemy w oparciu o wartości, które służą również naszym pracownikom – mówił Ewald Raben, CEO Grypy Raben podczas konferencji.

Trzeba przyznać, że Grupa Raben, jak mało która firma włożyła wiele wysiłku w promowanie np. zawodu kierowcy i transportu samochodowego. Słynne akcje społeczne Rabena z hasłami na plandekach pojazdów ciężarowych tj. „transport jest potrzebny”, „bez transportu nie ma jogurtu”, „bez kierowców nie ma butów”. itp. - nie dały się nie zauważyć i zyskały wielu sympatyków, a przede wszystkim zwróciły uwagę społeczeństwa na wagę transportu, który jest mocno napiętnowany z uwagi na negwatywny wpływ na środowisko naturalne i obwinianie za zły stan dróg. Działalność społeczna jest tak samo ważna dla Grupy Raben, jak działalność biznesowa.

To nie jedyne tego typu akcje, jakie organizuje firma i realizuje je w pełnym przekonaniu o ich dobrych skutkach. Firmie zależy na tym, aby „wyznaczać w branży trendy przynoszące dodatkowe korzyści otoczeniu poprzez zrównoważony rozwój”. Do najciekawszych działań społecznych w roku 2015 podjętych przez Grupę Raben, które zostały opisane w 2. raporcie społecznym z 2016 roku, firma zaliczyła:
• 9 godzin szkoleniowych przypadających rocznie na pracownika Grupy Raben,
• 3767 przewiezionych charytatywnie palet w ramach współpracy z Bankami Żywności,
• 100 nowych niskoemisyjnych ciężarówek marki Mercedes klasy EURO6 w dyspozycji firmy,
• 27,05 litrów ON/100 km wyniosło najniższe średnie miesięczne spalanie,
• 183 pomysły i potrzeby zgłoszone przez interesariuszy podczas sesji dialogowych,
• 1500 posadzonych drzew w ramach akcji e-faktura=wyższa kultura,
• 1 184 400 zestawów owocowo-warzywnych, które każdego dnia otrzymują pracownicy Grupy Raben w ramach promocji zdrowych nawyków żywieniowych
• 94,4 proc. wyniósł stopień segregacji odpadów,
• 90 proc. kierowców jest wyposażonych w urządzenia mobilne ułatwiające i skracające proces dostarczenia przesyłki,
• 50 proc. sięga udział e-faktur w całości wystawianych tego typu dokumentów.

Dynamika rozwoju
Raben nie zwalnia, nie osiada na laurach, a wręcz odwrotnie, dynamika rozwoju nabiera tempa. W tym roku już 11. kraj znalazł się na europejskiej mapie Grupy Raben. W sierpniu 2016 roku firma otworzyła swoje dwa pierwsze oddziały w Rumunii. Wcześniej Grupa Raben podpisała umowę przejęcia od Rhenus Freight Logistics lokalizację mieszczącą się w Fellbach w okolicach Stuttgartu. Umowa dotycząca transakcji została podpisana w połowie lipca 2016 roku i obecnie podlega ocenie władz antymonopolowych. Raben przejmie oddział w Fellbach na początku 2017 roku razem z operacjami Rhenus Freight Logistics w Weilimdorf w północno-zachodnim Stuttgarcie. Akwizycja jest kolejnym krokiem strategii rozwoju Grupy Raben w Niemczech. Oprócz tego, Raben w lipcu 2016 roku podpisał umowę przejęcia GS Frachtlogistik, która działa na rynku już od 1991 roku i zatrudniająca ponad 50 pracowników, z siedzibą główną w miejscowości Garching (osiągnęła w roku 2015 wynik sprzedaży w wysokości 12 milionów euro). Przed latem tego roku Grupa Raben przejęła firmę Scheffler Spedition. Założona niemal 150 lat temu firma Scheffler posiada długą tradycję na niemieckim rynku. W 1964 roku została wykupiona przez przedsiębiorstwo należące do rodziny Petzold. W 2015 roku zatrudniała ponad 60 osób. Oddział firmy mieści się w Langenhagen. Obroty roczne spółki sięgają 18 milionów euro.

Ewald Raben zapowiada, że na tym nie koniec, ekspansja i rozwój firmy będą cały czas kontynuowane. O perspektywach na kolejne lata, Ewald Raben mówił podczas konferencji i podczas dyskusji z zaproszonymi ekspertami i gośćmi.
- 85 lat na europejskim rynku i ćwierć wieku w Polsce pozwoliło nam uzyskać know-how i bezcenne doświadczenie w logistyce. Podczas konferencji chcieliśmy podzielić się nie tylko naszą perspektywą ostatnich lat. Zaprosiliśmy cenione autorytety z dziedziny ekonomii, przywództwa oraz innowacji, które nie tylko podsumowały i scharakteryzowały przemiany, dokonujące się w ostatnich latach, ale także wskazały potencjalne kierunki rozwoju gospodarczego w przyszłości. Dzielenie się wiedzą z naszymi klientami stanowi nasz cel. Wierzymy, że dzięki temu pomagamy im budować przewagę konkurencyjną – powiedział Ewald Raben, CEO Grupy Raben.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.