Dodaj ogłoszenie o pracy


Zysk brutto wzrósł o 8 proc., a dochody o 9 proc. – to wyniki Kuehne + Nagel za I półrocze 2016

Grupa Kuehne + Nagel podsumowała wynika za I półrocze 2016 r. Firmie udało się zwiększyć zysk brutto o 8 procent, do wysokości 3,257 mln CHF, podczas gdy obroty netto nieznacznie spadły. Zyski w tym okresie wzrosły o 9 procent do 356 milionów CHF w porównaniu do ubiegłego roku.
- Pierwsza połowa 2016 roku została ukształtowana przez różne regionalne trendy rozwoju gospodarczego. Handel światowy nie wykazuje tendencji wzrostowych. Nasza strategia, aby skupić się na rozwoju i zdobywaniu udziałów na rynku poprzez oferowanie rozwiązań branżowych, po raz kolejny doprowadziła do wzrostu wolumenów oraz wyników – komentuje dr Detlef Trefzger, CEO Kuehne + Nagel International AG.

Spedycja morska
W spedycji morskiej, Kuehne + Nagel nadal odnotowuje wzrost i, po raz pierwszy przetransportował ponad milion TEU w ciągu kwartału. W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku, Grupa zwiększyła przepływ wolumenowy kontenerów o 5,8 proc. Wzrost ten, znacznie powyżej średniej rynkowej, był przede wszystkim wynikiem zwiększenia przepływu towarów w działalności eksportowej z Azji do Europy i USA. W biznesie transportowym w kontenerach chłodniczych i ładunkach drobnicy morskiej firma zanotowała również dobre wyniki.  Marża zysku operacyjnego do zysku brutto poprawiła się z 30,8 procent w pierwszej połowie 2015 roku do 31,3 procent, a EBIT o 8,3 procent do 221 milionów CHF.

Spedycja lotnicza
Na światowym rynku transportu lotniczego malejący popyt i nadmiar potencjału znacząco wpłynęły na marże. W tym wymagającym środowisku, Grupie Kuehne + Nagel udało się zwiększyć tonaż o 2,9 procent w drugim kwartale 2016 roku. Spowodowane to było głównie rozbudową usług specjalistycznych dla klienta i rozwiązań branżowych. Silny biznes eksportowy z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki również przyczynił się do tego rozwoju. W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku, firma zwiększyła tonaż o 1,3 procent. Zrównoważona rentowność znajduje odzwierciedlenie  w marży zysku operacyjnego do zysku brutto, która, osiągając poziom 30,8 procent, była nieco wyższa od ubiegłorocznego poziomu. EBIT poprawił się o 8,1 procent do 147 mln CHF.

Spedycja drogowa
Znaczny wzrost obrotów netto i zysku brutto został osiągnięty w spedycji drogowej w drugim kwartale 2016 roku. W pełni zintegrowana Grupa ReTrans w USA i europejski biznes znacznie przyczyniły się do pozytywnego działania. W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy poprzedniego roku obroty netto poprawiły się o 22,6 proc., a zysk brutto o 12,6 proc. EBIT wzrósł z 14 mln CHF do 17 mln CHF.

Logistyka kontraktowa
Pomyślne wdrożenie nowych biznesów przyśpieszyło w drugim kwartale 2016 roku. W rezultacie zysk brutto wzrósł w tym okresie o 9,7 procent w porównaniu z 5,1 procent w pierwszym kwartale 2016. W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy poprzedniego roku, wzrost obrotów netto wyniósł 6,9 procent i tym samym przewyższył wzrost rozwoju rynku. Zysk brutto poprawił się o 7,4 procent w porównaniu do poprzedniego roku, a EBIT z 56 CHF do 70 mln CHF.

(źr. Kuehne + Nagel)


 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.