Dodaj ogłoszenie o pracy


25 lat Grupy Raben w Polsce

1 kwietnia 2016 roku Grupa Raben obchodzi jubileusz dwudziestopięciolecia działalności na polskim rynku. W tym samy roku świętuje również 85-lecie świadczenia usług w Europie.

Historię Grupy Raben zainicjował dziadek Ewalda Rabena - dzisiejszego CEO. W 1931 roku senior rodu Raben otworzył firmę transportową. W latach 60. ubiegłego stulecia, gdy ojciec aktualnego prezesa kierował już firmą, rozwijała ona już m.in. transport tekstyliów do i z Polski. W latach 80. młody Ewald Raben rozpoczął pracę w rodzinnym przedsiębiorstwie, zaczynając od stanowiska kierowcy. Po 1990 roku, jako student pierwszego roku na wydziale transportu, przyjechał do naszego kraju, by otworzyć tu oddział firmy Raben. Kupił wtedy mapę Polski i zaznaczył dwanaście punktów, które stanowić miały oddziały ulokowane w różnych częściach kraju.  
- Nasza siedziba, mieszcząca się pierwotnie w Baranowie pod Poznaniem, stanowiła miejsce pracy dla 12 osób. Do dyspozycji mieliśmy jeden magazyn wynajmowany od Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. W 1993 roku rozpoczęliśmy w Gądkach pod Poznaniem budowę pierwszego własnego magazynu - wspomina Ewald Raben, prezes Grupy Raben.

Po 25 latach działalności w Polsce, dzisiaj firma posiada 50 oddziałów, w których zatrudnia 4,7 tys. pracowników, dysponuje ponad 500 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej, a flota własna pojazdów liczy w Europie 6 tys. pojazdów i stale się powiększa. Tylko w zeszłym roku zasilono ją 100 nowych, niskoemisyjnych ciężarówek marki Mercedes, spełniających normę środowiskową EURO6.
- 25 lat działalności na polskim rynku i 85 w Europie skłania do refleksji i wspomnień. Dziś wciąż są ze mną ludzie, którzy ćwierć wieku temu zaufali dwudziestodwuletniemu Holendrowi i uwierzyli, że uda mu się stworzyć międzynarodową firmę logistyczną. W ciągu kolejnych lat dołączyli do nas następni ludzie z pasją, którzy z ogromnym zaangażowaniem budują markę Raben. I to jest właśnie mój największy sukces.Gdy dziś myślę o początkach i historii Grupy Raben, czuję jeszcze większą odpowiedzialność za decyzje, które podejmuję. Ręczę za nie, nie tylko swoim nazwiskiem, ale i opinią, reputacją trzech pokoleń mojej rodziny. Mam przeświadczenie, że jestem tylko jednym z zarządzających w długiej tradycji firmy Raben, ponieważ wierzę, że wiele jeszcze przed nami… – podsumowuje Ewald Raben, CEO Grupy Raben.

Grupa Raben oferuje kompleksowe usługi logistyczne - logistykę kontraktową, transport drogowy: krajowy, międzynarodowy, w tym do Europy Wschodniej. Świadczy także obsługę produktów świeżych, wymagających temperatury od 0 do 6 stopni w całym łańcuchu logistycznym, transport całopojazdowy oraz intermodalny, morski oraz powietrzny. W Grupie Raben w Europie zatrudnionych jest ponad 9 tys. osób. Grupa posiada własne oddziały w 10 krajach Europy oraz dysponuje około 1,1 mln m2 powierzchni magazynowych.

(źr. Grupa Raben)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.