Dodaj ogłoszenie o pracy


Głosowe sterowanie procesem sortowania w Vive Transport

VIVE Group, lider recyclingu tekstyliów w Polsce i Europie, uruchomiła głosowe sterowanie procesem sortowania. Ta wspierająca produkcję technologia, wykorzystuje oprócz głosowego systemy, unikalne rozwiązanie Fibersort.
- Spółki Grupy VIVE stale poszukują nowych rozwiązań umożliwiających 100 proc.  recycling tekstyliów. Inwestycje w działania w obszarze badawczo-rozwojowym (R&D) jest jednym z głównych kierunków rozwoju Grupy VIVE. Prowadzimy badania, mające na celu wytwarzanie nowych produktów z przetworzonych w różnorodnych procesach włókien tekstylnych, poszukujemy nowych pod względem technologicznym materiałów, które można wytworzyć z tekstyliów (jak kompozyt, który jest znakomitą alternatywą dla drewna), a także nowych zastosowań dla tych materiałów – mówi Bertus Servaas, prezes zarządu VIVE Textile Recycling.
Grupa VIVE dysponuje najnowocześniejszą w Polsce, w pełni zautomatyzowaną linią do sortowania odzieży używanej. Rozpoczęła proces inwestycyjny w bardzo nowoczesną linię do produkcji paliwa alternatywnego, po jego zakończeniu uruchomi regularne dostawy do Cementowni Ożarów S.A., należącej do międzynarodowego koncernu CRH.
- Innowacyjna technologia głosowego sterowania procesem sortowania VIVE Group to jedna z najnowocześniejszych linii tego typu w Europie. Przy 3 zmianach, system jest w stanie przesortować nawet 120 do 150 ton tekstyliów na dobę. Na pierwszym sortowaniu mamy 10 stanowisk, na etapie sortowania głosowego - 16 stanowisk. W sekcji sortowania na asortymenty linia ma 8 taśmociągów głównych, 34 stanowiska dmuchawek i pozwala na sortowanie 34 różnych asortymentów. W ciągu doby technologia może uruchomić podmuchy sprężonego powietrza nawet do 0,5 miliona razy – wymienia Mariusz Baran, dyrektor operacyjny VIVE Textile Recycling. - Łączna długość pasów transmisyjnych, które są zainstalowane na wszystkich etapach sortowania to około 1,5 km. Technologia działa na różnych etapach z różnymi prędkościami. Surowiec na końcu swojej drogi porusza się z prędkością 40 razy większą niż na początku. Elementy konstrukcji linii sortowania oraz prasy ważą w sumie ponad 250 ton i zostały przetransportowane do Kielc 37 samochodami ciężarowymi. Technologia Fibersort rozpoznaje 24 kategorie asortymentu. System sortujący zaprojektowany został przez belgijską firmę Valvan Baling Systems. – dodaje Mariusz Baran.

VIVE Textile Recycling, to główna spółka wchodząca w skład VIVE Group. Firma posiada w pełni skomputeryzowane linie do sortowania odzieży, które umożliwiają przerób ponad 330 ton surowca na dobę, z zachowaniem standardów jakościowych ISO 9001 i 14001. Każdego dnia ponad 990-osobowa załoga w systemie 3 zmianowym sortuje i pakuje gotowe produkty z 700 różnych grup asortymentowych. Tak przygotowane produkty trafiają do ponad 60 krajów na świecie oraz do sieci sklepów detalicznych VIVE Profit na terenie kraju. Firma produkuje również czyściwo przemysłowe wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z wielu branż. Grupę VIVE tworzy dziewięć powiązanych ze sobą spółek, z których główna – VIVE Textile Recycling, została założona w 1992 roku i od wielu lat jest liderem w branży recyclingu tekstyliów. W skład grupy wchodzą: VIVE Textile Recycling, VIVE Transport, VIVE Profit Center, VIVE Properties, VIVE Biznes, VIVE Innovation, VIVE Retail Services, Dimatex i Eco-Collections. VIVE Group wspiera działalność Klubu Sportowego VIVE Tauron Kielce oraz Fundacji VIVE Serce Dzieciom.

(źr. Grupa VIVE)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.