DB Schenker Logistics przeniósł siedzibę Biura Zarządu do warszawskiego kompleksu biurowego Business Garden, znanego z ekologicznych rozwiązań. Wybór nowej siedziby DB Schenker Logistics był podyktowany dbałością o zrównoważony rozwój. Strategia firmy opiera się na trzech filarach: ekonomii, społeczeństwie i środowisku. Odpowiedzialne podejście do biznesu jest też widoczne w wyborze nowej siedziby firmy w Warszawie, przy ul. Żwirki i Wigury 18. O wyborze tej właśnie lokalizacji zaważyły ergonomiczne warunki pracy i aspekty środowiskowe, które spełnia nowy, innowacyjny obiekt. Na terenie warszawskiego kompleksu Business Garden zastosowano szereg sprawdzonych technologii i pro-ekologicznych rozwiązań. Pozwalają one na mniejsze zużycie energii elektrycznej i wody, co zaowocowało przyznaniem dla kompleksu certyfikatu LEED na złotym poziomie.
- Obok ekonomii, nasza strategia zrównoważonego rozwoju zakłada cele środowiskowe oraz działania na rzecz społeczeństwa – mówi Monika Pachniak-Radzińska, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w DB Schenker Logistics. – Naszym pracownikom zapewniliśmy dobre warunki pracy. W doborze mebli kierowaliśmy się ergonomią. Możemy korzystać z terenów zielonych zaprojektowanych wokół kompleksu. Pracownicy dojeżdżający do biura rowerami mogą korzystać z szatni i pryszniców. W budynku zastosowano system klimatyzacji z filtrowanym, nawilżanym powietrzem, właściwe warunki oświetlenia naturalnym światłem dziennym. Takie rozwiązania pozytywnie wpływają na zdrowie, przekładają się na dobre samopoczucie i poprawę efektywności pracy. Ponadto przestrzenne i otwarte miejsca pracy sprzyjają dobrej komunikacji między pracownikami, co eliminuje marnotrawstwa i stanowi kolejny krok na drodze budowania kultury Lean.
DB Schenker Logistics dba o ekologię także w swoich terminalach i magazynach. Najnowszy terminal należący do firmy w Białymstoku uzyskał certyfikat BREEAM In-Use z oceną Very Good, przyznawany budynkom przyjaznym pracownikom i środowisku. Jest to pierwszy w Polsce w pełni ekologiczny terminal cross-dockingowy z takim certyfikatem. Obiekt wyposażony jest m.in. w kolektory słoneczne i lampy LED-owe, które ograniczają emisję CO2 o ponad 30 ton rocznie. Inne wdrożone rozwiązania pozwalają na zmniejszenie zużycia wody i odzysk ciepła. Dodatkowo, w celu ochrony akustycznej terenu, wokół terminalu utworzono trzypiętrowy układ zieleni w pasie o szerokości 3 metrów. Znaczna część materiałów do budowy została sprowadzona z najbliższej okolicy.
Firma zorganizowała warsztaty ergonomiczne dla pracowników, które pomogły dostosować meble biurowe do ich indywidualnych preferencji i cech. Ponadto, obiekt wyposażono w stojaki na rowery oraz zaplecze dla rowerzystów.
Raport społeczny – przeczytaj i oceń
Więcej informacji na temat działań podejmowanych w ramach strategii zrównoważonego rozwoju można przeczytać w najnowszym Raporcie Społecznym DB Schenker Logistics za lata 2013-2014 dostępnym na stronie www.dbschenker-csr.pl. Firma raportuje społecznie co dwa lata. Tradycyjnie już ze względów środowiskowych są to raporty on-line.
(źr. DB Schenker Logistics)