Dodaj ogłoszenie o pracy


Magazynowanie energii słonecznej – logistyka dla elektrowni XXI wieku

W ramach projektu Noor w pobliżu miasta Ouarzazate na południu Maroka powstaje największa elektrownia słoneczna na świecie. Na terenie o powierzchni ponad 3 tys. hektarów w ciągu dwóch lat wybudowane zostaną cztery indywidualne elektrownie, które będą w stanie dostarczać energię o łącznej mocy 560 MW. Pierwszy etap, Noor 1, ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Po zakończeniu inwestycji elektrownia będzie produkować czystą energię dla ponad 1,2 mln ludzi i oszczędzać do 800 tys. ton emisji CO2 rocznie. Firma logistyczna Dachser została dostawcą chemikaliów BASF dla budowy tej elektrowni.
Nowoczesne elektrownie słoneczne nie tylko wytwarzają, ale i magazynują energię na dużą skalę. Oprócz baterii, stosuje się mieszaninę azotanu sodu i azotanu potasu. W wysokich temperaturach sole zostają stopione, a proces ten pozwala na zmagazynowanie energii, umożliwiające elektrowni produkcję nawet wtedy, kiedy nie świeci słońce. To właśnie azotan sodu dostarcza Dachser na zlecenie przedsiębiorstwa chemicznego BASF z Ludwigshafen. W Maroko Dachser koordynuje tymczasowy magazyn, który powstał w maju 2014 roku oraz realizuje dostawy na plac budowy.  
Eksperci z branży chemicznej w Dachser, wynajęli magazyn dla chemikaliów BASF w Casablance. Była to niemal jedyna tego typu infrastruktura w tym regionie, z wyposażeniem magazynu spełniającym wysokie standardy operatora. Od połowy ubiegłego roku BASF składuje w nim duże worki z azotanem sodu, na powierzchni 7 tys. mkw. Począwszy od lipca, Dachser transportuje te chemikalia na plac budowy w Ouarzazate.
- Sporym wyzwaniem było znalezienie odpowiednio dużego podwykonawcy, który z dwuletnim wyprzedzeniem mógł zagwarantować, że będzie w stanie zapewnić nam 15 ciężarówek przez okres trzech miesięcy – mówi M’hamed Chraibi, general manager z Południowego Maroko, który nadzoruje projekt w Dachser Maroko. Przy wyborze kierowców dołożyliśmy starań, aby mieli oni odpowiednie doświadczenie – dodaje Chraibi. 450-kilometrowa trasa między Casablanca i Ouarzazate przechodzi przez góry Atlas, gdzie nie ma autostrady, a wąska droga i niebezpieczne zakręty prowadzą przez np. Tizi n'Tichka Pass. Jest to jedna z najwyższych górskich dróg w Maroku, na wysokości 2250 m n.p.m.
Do zakończenia budowy  pierwszej elektrowni słonecznej potrzeba w sumie około 24 tys. ton chemikaliów, które będą transportowane wzdłuż wysokich gór Atlas. Dodatkowe etapy rozbudowy elektrowni słonecznej to kolejne 150 tys. ton chemikaliów, które muszą być przetransportowane wzdłuż niebezpiecznych tras od wybrzeża w głąb lądu do piasków pustyni do 2020 r.

(źr. Dachser)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.