Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser testuje dostawy pojazdami elektrycznymi w centrum starego miasta

Jak dostarczać towary w zaułkach śródziemnomorskich wąskich uliczek starego miasta, wzdłuż których umieszczone są sklepy odzieżowe, butiki i sklepiki z pamiątkami, a wokół pełno turystów? Sposobem na to mogą być pojazdy elektryczne El Carrito, których testy rozpoczął właśnie w Maladze operator logistyczny Azkar, należący do grupy Dachser.

- Azkar posiada na Półwyspie Iberyjskim sieć połączeń drobnicowych. Jednak lokalne warunki ponad tysiącletniego nadmorskiego miasta, jakim jest Malaga, są odporne na nowoczesne standardy logistyczne. Aby osiągnąć maksymalne korzyści z naszej sieci dla tutejszych klientów, musimy stosować elastyczne, niekonwencjonalne metody – wyjaśnia Juan Quintana, dyrektor zarządzający Dachser w regionie Półwyspu Iberyjskiego.
Elektryczny El Carrito
14 procent wszystkich sklepów w Maladze zlokalizowanych jest w starej dzielnicy miasta. Deptak, do którego dostęp jest ograniczony i gdzie są wyjątkowo krótkie okna czasowe dla dostaw, jest duży. A ponieważ klienci w centrum miasta oczekują, że półki w ich okolicznych sklepach będą stale w pełni zaopatrzone, jest to spore wyzwanie dla handlowców i operatorów logistycznych. Z tego powodu władze miasta w Maladze postanowiły być pierwszą gminą w Hiszpanii wdrażającą projekt Miejskiego Centrum Ekologicznej Dystrybucji, który polega na dostarczaniu towarów do klientów za pomocą pojazdów elektrycznych. W pełni załadowany, z prędkością zaledwie 7 km/h i promieniu skrętu 1,65 m El Carrito – jak w przeszłości zwierzę pociągowe – porusza się po uliczkach starego miasta Malagi. Pojazd w nocy podłączany jest do gniazdka elektrycznego, aby naładować baterie na następny dzień. Ładowanie nie musi się odbywać codziennie, ponieważ baterie 48V El Carrito wystarczą na 72 godziny pracy. Transport przesyłek realizowany jest najpierw do lokalnego oddziału Azkar. Stamtąd towar zostaje przewieziony do pojazdu elektrycznego do centrum Malagi. Pojazd ma małe, zabezpieczone komórki do przechowywania przesyłek.
- Minęło już wystarczająco dużo czasu, aby móc stwierdzić, że El Carrito się sprawdził – wyjaśnia Francisco Utrera, kierownik oddziału Azkar w Maladze, należącego do grupy Dachser. - Oczywiście, ładowność jest ograniczona i musimy często dostarczać towar z oddziału. Ale w tym samym czasie możemy elastycznie realizować dostawy do wszystkich sklepów w centrum miasta przy użyciu pojazdu elektrycznego, co doceniają nasi klienci – dodaje.
Dodatkową zaletą jest powszechne zainteresowanie, jakie wzbudza elektryczny pojazd wśród turystów, który praktycznie gości na stałe na uliczkach Malagi - pięć dni w tygodniu, przez dwanaście godzin dziennie.

(red/za inf. Daschser)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.