DB Schenker Logistics uzyskał w badaniu SQAS wynik 90 proc., co jest jednym z najwyższych wyników w historii tego badania. SQAS (Safety&Quality Assessment System) to badanie bezpieczeństwa i jakości działań operacyjnych w obrocie produktami chemicznymi.
Formularz audytu SQAS składał się z ponad 200 pytań dotyczących różnych obszarów (bezpieczeństwa, jakości, ekologii, HR). Za każdą odpowiedź była określona liczba punktów, a końcowy wynik jest podawany w procentach. DB Schneker zdobył wynik na poziomie aż 90 proc. Średnia europejska badania (spośród firm europejskich, które poddały się audytowi) wynosi 70 proc. SQAS służy zbadaniu poziomu bezpieczeństwa i jakości działań operacyjnych podejmowanych w obrocie produktami chemicznymi – zarówno obojętnymi, jak i niebezpiecznymi (ADR, RID, ADN) oraz materiałami szczególnego ryzyka HCDG.
Co oceniano?
W ramach badania SQAS ocenie poddane zostały systemy i procedury wdrożone w całej firmie dotyczące obszaru bezpieczeństwa, jakości, aspektów środowiskowych i HR. Audytorzy zadawali również pytania wg jednego z pięciu specjalistycznych kwestionariuszy – modułu transportowego SQAS TS 2011. Zgodnie z nim oceniono takie aspekty jak: obrót przesyłkami zawierającymi produkty chemiczne, obsługa i komunikacja z klientami z branży chemicznej, współpraca z przewoźnikami, szkolenia kierowców i spedytorów, wpływanie na postawy pracowników i kierowców, stosowane metody bezpieczeństwa w transporcie, reagowanie na sytuacje awaryjne itd. Łącznie formularz składał się z ok. 200 pytań.
Doskonały wynik
Tak wysoki 90-procentowy wynik DB Schenker Logistics świadczy o tym, że procedury obrotu towarami chemicznymi stosowane w firmie są zgodne z najwyższymi europejskimi standardami.
O badaniu SQAS
Badanie SQAS zostało wprowadzone na rynek w 1995 roku przez Europejską Komisję Przemysłu Chemicznego CEFIC (The European Chemical Industry Council). Organizacja reprezentuje 29 000 europejskich firm z branży chemicznej. Raport SQAS jest ważny przez 3 lata, zawiera wskazania obszarów ocenionych dobrze, jak również miejsca, w których należy podjąć działania doskonalące.
(źr. DB Schenker)