Dodaj ogłoszenie o pracy


Motorola - nowe narzędzia do skanowania i zarządzania personelem

Firma Motorola zaprezentowała kompaktowy, stacjonarny czytnik obrazu oraz mikrokiosk, który może działać jako narzędzie do zarządzania personelem. Oba urządzenia oferują zaawansowane funkcje skanowania 1D i 2D oraz możliwość odczytywania kodów kreskowych.

 

Nowy czytnik Motorola DS457 (dostępny w czterech opcjach) umożliwia skanowanie szerokiej gamy kodów kreskowych, w tym tradycyjnych i mobilnych kodów kreskowych 1D oraz 2D, a także kodów o wysokiej gęstości oraz znaków nanoszonych bezpośrednio na części (DPM). Bez problemu odczytuje dowód tożsamości, umożliwiając automatyczne wypełnianie wniosków o karty kredytowe i lojalnościowe, a także łatwą i bezbłędną weryfikację wieku. Może być również używany przez służby graniczne do skanowania wiz i praw jazdy. Propozycja nowego urządzenia przeznaczona jest szczególnie dla firm dokonujących obrotu elektroniką oraz dla firm farmaceutycznych, które mogą śledzić produkt podczas jego produkcji i pakowania.


Z kolei  mikrokiosk MK3000 jest przeznaczony do zastosowań samoobsługowych. Zapewnia interaktywne usługi klientom oraz może działać jako narzędzie do zarządzania personelem. Dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak wyszukiwanie towarów, lokalizowanie towarów, przewodniki, promocje marketingowe, oznakowanie cyfrowe, zegar czasu pracy i odprawa pozwala zwiększyć poziom satysfakcji klienta. Pozwala usprawnić wielokanałową strategię sprzedaży – umożliwić klientom składanie zamówień online i odbieranie ich w sklepie za pośrednictwem mikrokiosku. MK3000 obsługuje rozwiązanie Motorola Total Enterprise Access and Mobility (TEAM), które pozwala klientom używać komunikatów głosowych w celu proszenia o pomoc i łączenia się z pracownikiem działu właściwego dla konkretnego produktu.

 

- Motorola Solutions oferuje urządzenia pozwalające na intensywne skanowanie niemal każdego kodu kreskowego na praktycznie każdej powierzchni. Modele DS457 i MK3000 bardzo dobrze współpracują z kodami nowej generacji. - mówi Al Quinn, dyrektor generalny działu Advanced Data Capture w firmie Motorola Solutions.

(źr. Motorola Solutions)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.