Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis wynajmuje coraz więcej magazynów w Europie Środkowo-Wschodniej

Firma Prologis, wynajęła ponad 387 tys. mkw. w Europie Środkowo-Wschodniej, to jest o 57 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Transakcje zawarte w Polsce stanowiły ponad 38 procent wszystkich umów najmu podpisanych przez dewelopera w regionie. Firma podpisała nowe umowy najmu obejmujące 178 tys. mkw i przedłużyła umowy o łącznej powierzchni 173 tys. mkw. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Współczynnik wolnej powierzchni znajdującej się w portfolio Prologis CEE wyniósł 7,7 procent na koniec trzeciego kwartału.
Dodatkowo w portfolio Prologis znalazło się 25 budynków o łącznej powierzchni ponad 324 tys. mkw, które firma nabyła w III kwartale w Polsce, Słowacji, Czechach i na Węgrzech. Obiekty logistyczne zostały zakupione po cenie niższej od kosztów odtworzenia. Ponadto w tym czasie spółka ukończyła budowę czterech budynków o łącznej powierzchni 70,5 tys. mkw we Wrocławiu, Szczecinie i Bratysławie, w tym swój pierwszy magazyn typu SBU oferujący małe moduły biznesowe. Obiekt o powierzchni 18,2 tys. mkw, położony w Prologis Park Wrocław III, jest już wynajęty w 75 procentach. Pod koniec września Prologis ogłosił także, że na terenie niedawno zakupionego Prologis Park Prague-Airport wybuduje obiekt typu build-to-suit (BTS) o powierzchni 31,19 tys. mkw dla firmy ČERVA. W parku powstaje już obiekt spekulacyjny o powierzchni 30 tys. mkw..

- Nasza aktywność w trzecim kwartale odzwierciedla powrót dobrej koniunktury na rynkach praskim, poznańskim i wrocławskim. Jednak nie w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej ożywienie przebiega równomiernie i na większości rynków nie odnotowujemy jeszcze wzrostu stawek czynszu – powiedział Ben Bannatyne, Prologis Managing Director na Europę Środkowo-Wschodnią. - W obecnej sytuacji gospodarczej i przy rosnących możliwościach inwestycyjnych w regionie, nasze zespoły wyłuskują najlepsze inwestycje, gwarantując nam tym samym przewagę konkurencyjną. Działając aktywnie w pięciu krajach w regionie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia) z portfolio 4,1 miliona mkw, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 30 września 2014 roku).

(źr. Prologis)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.