Dodaj ogłoszenie o pracy


PEKAES uruchamia nowe połączenie na Białoruś

Spółka PEKAES uruchomiła usługę międzynarodowej dystrybucji przesyłek drobnicowych do Białorusi. Firma odnotowuje coraz większe zainteresowanie ze strony klientów tym kierunkiem.
- Rynek Wspólnoty Niepodległych Państw, w tym Białorusi dopiero otwiera swoje możliwości dla segmentu przesyłek drobnicowych. To obszar niezwykle chłonny, o czym świadczy znikoma konkurencja, jak również wzrost zapytań dotyczących tego kraju ze strony naszych Klientów. W początkowym etapie linia będzie funkcjonować z częstotliwością aż dwóch wyjazdów w tygodniu oraz możliwością odprawy celnej w naszej agencji w Błoniu. A w przypadku rosnącego zapotrzebowania będziemy to natężenie systematycznie zwiększać lub uruchomimy kolejne połączenia. – informuje Marek Tkaczyk, dyrektor drobnicy międzynarodowej PEKAES SA.

Zainteresowanie kierunkiem wschodnim wpisuje się realizowaną strategię Spółki budowy silnej grupy logistyczno-intermodalnej oraz poprawy efektywności we wszystkich segmentach działalności biznesowej. Dowodem tego był zakup w grudniu 2013 roku 52,93 proc. akcji Spółki Spedcont, zajmującej się spedycją kolejową i drogową oraz 100 proc. udziałów w Spółce Chemikals, zarządzającej kolejowym terminalem przeładunkowym na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Dzięki zrealizowanym akwizycjom, Spółka jest w stanie wprowadzić do oferty nowe, wysokomarżowe produkty oraz w jeszcze większym stopniu otworzyć się na perspektywiczne rynki zagraniczne, w tym również na kraje Europy Wschodniej.

Jak podaje GUS, eksport na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw wzrósł o 7,8 proc., osiągając wartość ponad 15,3 mld EUR, z czego na Białoruś o 17,1 proc. (do ponad 1,8 mld EUR). W kierunku Rosji zanotowano wzrost o 6,1 proc. (do ponad 8,1 mld EUR), a na Ukrainę o 5,2 proc. (do 4,3 mld EUR). Wartość importu z WNP była natomiast o 11,7 proc. niższa niż przed rokiem i wyniosła prawie 21,9 mld EUR.

(źr. za inf. PEKAES)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.