Dodaj ogłoszenie o pracy


Logistyka ratuje życie

Jak zorganizować transport, w jak najkrótszym czasie, dwóch pojemników z farmaceutykami z Wiednia do Omanu dla pacjenta z chorobą zagrażającą życiu? Czy każdy podejmie się takiego wyzwania, komu można zaufać w takiej sytuacji?

Kluczową rolę w transporcie medykamentów odgrywa czas i profesjonalizm firmy logistycznej. Tylko od sprawności pracowników operatora logistycznego zależy czy cała operacja się powiedzie i leki, albo materiały do przeszczepu dotrą na czas. Tego typu usługi wykonuje m.in. spółka Dachser Air & Sea Logistics.

Wspomniany wyżej przypadek dostarczenia leków z Wiednia do Omanu, to był wyścig z czasem. Zamówienie klienta dotarło do biura około godz. 14.00.  Przesyłkę odebrano o godz.15.00 i bezpośrednio dostarczono ją na międzynarodowe lotnisko w Wiedniu – Schwechat. Samolot wystartował punktualnie o 17.00. Po postoju w Dubaju, wylądował zgodnie z planem następnego dnia rano w Maskat, stolicy Omanu, gdzie celnicy już czekali, aby odprawić przesyłkę do importu. Leki ratujące życie mogły zostać podane pacjentowi już w południe, w niespełna 20 godzin od otrzymania przez operatora logistycznego zlecenia oraz po przebyciu 4,6 tys. kilometrów.

Operatorzy logistyczni są w stanie podjąć się różnych zleceń. Ten powyższy przypadek nie jest specjalnie wyjątkowy, ale jest bardzo dobrym przykładem na pokazanie łańcucha transportu przesyłek przy obsłudze, których liczy się nie tylko szybki czas dostawy, ale też  sprawność pracowników, znajomość procedur i zwyczajnie - ludzkie zaangażowanie.
(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.