Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis kupuje centrum logistyczne w Czechach

Prologis właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych poinformował dzisiaj, o nabyciu od firmy Centaurus Logistics S.á.r.l. obiektu magazynowego Prague Modletice D1 -  o powierzchni 16 tys. mkw., położonego w praskiej strefie D1.
Centrum Prague Modletice D1, którego nazwa została zmieniona na Prologis Park Prague D1 West II, to jedyny dostępny obiekt z wolną powierzchnią w strefie D1. Centrum znajduje się na trzech hektarach położonych w miejscowości Modletice przy zjeździe z autostrady D1, około 11 kilometrów na południowy wschód od Pragi.

- To już trzeci park Prologis w praskiej strefie D1 i jedna z naszych kluczowych inwestycji, gdyż w tej okolicy brakuje już wolnych powierzchni dystrybucyjnych a jednocześnie stale wzrasta zapotrzebowanie obecnych najemców na dodatkową powierzchnię w naszych parkach” - powiedział Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający Prologis na Europę Środkową i Wschodnią. „Obszar ten jest najbardziej atrakcyjnym i generującym największy popyt rynkiem w pobliżu Pragi. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zauważyliśmy na nim silny wzrost aktywności ze strony najemców.

Prologis Park Prague D1 West II jest doskonałym miejscem dla dystrybucji krajowej i obsługi rynków Europy Środkowej. Zlokalizowany jest zaledwie 20 minut od międzynarodowego lotniska w Pradze i stanowi idealne połączenie stolicy z Brnem. Położenie parku umożliwia również dogodną komunikację z Ostrawą, Bratysławą i Wiedniem. Dzięki dostępowi do autostrady D5, centrum oferuje szybki dojazd do Pilzna czy Monachium.
Łącznie z zakupionym obiektem, portfolio Prologis w Czechach to obecnie 650 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej w siedmiu parkach dystrybucyjnych.

źr. Prologis

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.