Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis podsumowuje ubiegły rok i prognozuje nowe trendy w 2014

Działając aktywnie w pięciu krajach w regionie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia) oraz posiadając portfolio ponad 3,6 miliona metrów kwadratowych powierzchni, Prologis stał się największym właścicielem obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na poczatku lutego Prologis Inc., globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, ogłosił podsumowanie roku 2013. W ubiegłym roku firma wynajęła w samej Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) 1,15 miliona metrów kwadratowych powierzchni dystrybucyjnej i zapowiada kolejne inwestycje. 200 tys. metrów kwadratowych zostało wynajętych na umowy krótkoterminowe.

Prologis_Prague_D1_East

Prologis w Polsce
W Polsce Prologis jest obecny od 16 lat. W portfolio Prologis na terenie Polski znajduje się w sumie już prawie 2 mln m² powierzchni magazynowej - 98 budynków w 20 parkach dystrybucyjnych. Jest to największy dostawca powierzchni magazynowych z 26 proc. udziałem w rynku.
494 tys. mkw Prologis wynajął w Polsce w roku 2013, z tego 188 tys. mkw dotyczyło nowych umów najmu, 256 tys. mkw stanowiły umowy przedłużone, a 50 tys. mkw dotyczyło umów krótkoterminowych.
W ubiegłym roku rozpoczęto wdrażanie zdalnego systemu odczytu mediów w 4 parkach logistycznych, a także  wdrożenie elektronicznych czytników tablic rejestracyjnych na wjazdach do parków, a by zwiększyć przepustowość.
Jeśli chodzi o stawki czynszu za wynajem powierzchni magazynowej, to wzrost odnotowano w Poznaniu i Wrocławiu, na stabilnym poziomie stawki utrzymywały się w Gdańsku, Polsce Centralnej i Regionie Warszawy, a spadek nastąpił w Warszawie i na Górnym  Śląsku.

Lider w regionie Europy Środkowo - Wschodniej
Na dzień 31 grudnia 2013 r. współczynnik zajętości obiektów Prologis w regionie CEE wynosił 89,5 proc. Przedłużenie umów najmu dotyczyło 595 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Zawarte nowe umowy objęły natomiast ponad 363 tys. metrów kwadratowych.

Nowe Inwestycje
W 2013 roku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Prologis rozpoczął budowę trzech budynków magazynowych o łącznej powierzchni 75,3 tys. metrów kwadratowych. Wśród realizowanych inwestycji znalazł się pierwszy po 2009 roku budynek spekulacyjny na rynku czeskim, który w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia budowy został w całości wynajęty. W minionym roku zakończono budowę 17,8 tys. metrów kwadratowych w Prologis Park Wrocław V dla Neonet oraz dodatkowych 7 tys. metrów kwadratowych w Prologis Park Janki dla firmy ROHLIG SUUS Logistics. Obecnie przygotowywany jest również obiekt BTS o powierzchni 13,9 tys. metrów kwadratowych dla firmy TOMRA na Słowacji.

Transakcje sprzedaży
W minionym roku Prologis sprzedał dwie działki o łącznej powierzchni niemal 31 hektarów w miejscowości Breclav w Czechach (17,4 hektara) oraz we Wrocławiu (13,5 hektara).
-    Z osiągnięciami takimi jak wynajęcie ponad miliona metrów kwadratowych w 2013 roku, ukończenie trzech budynków typu BTS i zrównoważony powrót do inwestycji spekulacyjnych, wkraczamy w 2014 rok w pozytywnych nastrojach - powiedział Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią. - Zgodnie z naszą strategią inwestycyjną, w dalszym ciągu będziemy koncentrować się na zwiększaniu współczynnika zajętości w obiektach znajdujących się w naszym portfolio, jak również na monetyzacji posiadanych gruntów na kluczowych rynkach w Polsce, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Rumunii - dodał Ben Bannatyne.

Zrównoważony Rozwój
W 2013 roku pięć obiektów Prologis zostało poddanych certyfikacji zgodnie z wiodącym na świecie systemem klasyfikacji środowiskowej budynków BREAAM. Wszystkie obiekty otrzymały ocenę „dobrą” za oddziaływanie na środowisko:
Budynek 2 w Prologis Park Wrocław V
Budynek 3 w Prologis Park Wrocław V
Rozbudowa budynku 3 w Prologis Park Janki
Budynek 7 w Prologis Park Praque-Jirny
Budynek 7 w Prologis Park Bratislava

Silny CSR - odpowiedzialność społeczna
17 maja 2013 roku pracownicy Prologis z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii - wraz ze swymi kolegami z 16 innych krajów na całym świecie - przepracowali w sumie 7 tys. godzin na rzecz organizacji charytatywnych. Inicjatywa ta stanowiła część realizowanego po raz pierwszy programu wolontariatu pracowniczego Prologis noszącego nazwę „IMPACT Day”. Prologis angażuje się aktywnie w liczne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i został wpisany, po raz szósty z rzędu, na listę stu najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie (Global 100 Most Sustainable Corporations in the World).

Trendy w roku 2014 według ekspertów Prologis
Eksperci Prologis zapowiadają stabilny wzrost zapotrzebowania na wolną powierzchnię magazynową i dalsze inwestycje deweloperów w BTS i budynki z umową „przednajmu”. Po długim czasie stagnacji i braku popytu, zaczną się pojawiać pierwsze budynki spekulacyjne. Będziemy obserwować zmniejszający się wolumen dostępnej wolnej powierzchni na wybranych rynkach (Wrocław, Poznań, Praga, Bratysława), a to z powodu dalszego rozwoju głównych ośrodków logistycznych. Wysokość stawek czynszowych będzie ściśle uzależniona od danego rynku i popytu najemców. Nie przewiduje się osłabienia zainteresowania inwestycjami w powierzchnie magazynowe, więc należy spodziewać się kolejnych transakcji. Rynki inwestycyjne, w tym inwestorzy prywatni będą mocno zainteresowani lokowaniem kapitału w parki logistyczne. Co ważne, przewiduje się obniżenie wskaźnika stopy zwrotu z inwestycji.

Branże, które będą generować największy popyt na powierzchnie magazynowe, to:
-    e-commerce
-    FMCG, dyskonty
-    Firmy logistyczne

Prologis nadal zamierza koncentrować się na głównych rynkach tj.: Chorzów, Wrocław, Stryków, Poznań, Warszawa. Będzie też optymalizował portfolio poprzez sprzedaż / zakup wybranych nieruchomości.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.