Działając aktywnie w pięciu krajach w regionie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia) oraz posiadając portfolio ponad 3,6 miliona metrów kwadratowych powierzchni, Prologis stał się największym właścicielem obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na poczatku lutego Prologis Inc., globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, ogłosił podsumowanie roku 2013. W ubiegłym roku firma wynajęła w samej Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) 1,15 miliona metrów kwadratowych powierzchni dystrybucyjnej i zapowiada kolejne inwestycje. 200 tys. metrów kwadratowych zostało wynajętych na umowy krótkoterminowe.
Prologis w Polsce
W Polsce Prologis jest obecny od 16 lat. W portfolio Prologis na terenie Polski znajduje się w sumie już prawie 2 mln m² powierzchni magazynowej - 98 budynków w 20 parkach dystrybucyjnych. Jest to największy dostawca powierzchni magazynowych z 26 proc. udziałem w rynku.
494 tys. mkw Prologis wynajął w Polsce w roku 2013, z tego 188 tys. mkw dotyczyło nowych umów najmu, 256 tys. mkw stanowiły umowy przedłużone, a 50 tys. mkw dotyczyło umów krótkoterminowych.
W ubiegłym roku rozpoczęto wdrażanie zdalnego systemu odczytu mediów w 4 parkach logistycznych, a także wdrożenie elektronicznych czytników tablic rejestracyjnych na wjazdach do parków, a by zwiększyć przepustowość.
Jeśli chodzi o stawki czynszu za wynajem powierzchni magazynowej, to wzrost odnotowano w Poznaniu i Wrocławiu, na stabilnym poziomie stawki utrzymywały się w Gdańsku, Polsce Centralnej i Regionie Warszawy, a spadek nastąpił w Warszawie i na Górnym Śląsku.
Lider w regionie Europy Środkowo - Wschodniej
Na dzień 31 grudnia 2013 r. współczynnik zajętości obiektów Prologis w regionie CEE wynosił 89,5 proc. Przedłużenie umów najmu dotyczyło 595 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Zawarte nowe umowy objęły natomiast ponad 363 tys. metrów kwadratowych.
Nowe Inwestycje
W 2013 roku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Prologis rozpoczął budowę trzech budynków magazynowych o łącznej powierzchni 75,3 tys. metrów kwadratowych. Wśród realizowanych inwestycji znalazł się pierwszy po 2009 roku budynek spekulacyjny na rynku czeskim, który w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia budowy został w całości wynajęty. W minionym roku zakończono budowę 17,8 tys. metrów kwadratowych w Prologis Park Wrocław V dla Neonet oraz dodatkowych 7 tys. metrów kwadratowych w Prologis Park Janki dla firmy ROHLIG SUUS Logistics. Obecnie przygotowywany jest również obiekt BTS o powierzchni 13,9 tys. metrów kwadratowych dla firmy TOMRA na Słowacji.
Transakcje sprzedaży
W minionym roku Prologis sprzedał dwie działki o łącznej powierzchni niemal 31 hektarów w miejscowości Breclav w Czechach (17,4 hektara) oraz we Wrocławiu (13,5 hektara).
- Z osiągnięciami takimi jak wynajęcie ponad miliona metrów kwadratowych w 2013 roku, ukończenie trzech budynków typu BTS i zrównoważony powrót do inwestycji spekulacyjnych, wkraczamy w 2014 rok w pozytywnych nastrojach - powiedział Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią. - Zgodnie z naszą strategią inwestycyjną, w dalszym ciągu będziemy koncentrować się na zwiększaniu współczynnika zajętości w obiektach znajdujących się w naszym portfolio, jak również na monetyzacji posiadanych gruntów na kluczowych rynkach w Polsce, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Rumunii - dodał Ben Bannatyne.
Zrównoważony Rozwój
W 2013 roku pięć obiektów Prologis zostało poddanych certyfikacji zgodnie z wiodącym na świecie systemem klasyfikacji środowiskowej budynków BREAAM. Wszystkie obiekty otrzymały ocenę „dobrą” za oddziaływanie na środowisko:
Budynek 2 w Prologis Park Wrocław V
Budynek 3 w Prologis Park Wrocław V
Rozbudowa budynku 3 w Prologis Park Janki
Budynek 7 w Prologis Park Praque-Jirny
Budynek 7 w Prologis Park Bratislava
Silny CSR - odpowiedzialność społeczna
17 maja 2013 roku pracownicy Prologis z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii - wraz ze swymi kolegami z 16 innych krajów na całym świecie - przepracowali w sumie 7 tys. godzin na rzecz organizacji charytatywnych. Inicjatywa ta stanowiła część realizowanego po raz pierwszy programu wolontariatu pracowniczego Prologis noszącego nazwę „IMPACT Day”. Prologis angażuje się aktywnie w liczne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i został wpisany, po raz szósty z rzędu, na listę stu najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie (Global 100 Most Sustainable Corporations in the World).
Trendy w roku 2014 według ekspertów PrologisEksperci Prologis zapowiadają stabilny wzrost zapotrzebowania na wolną powierzchnię magazynową i dalsze inwestycje deweloperów w BTS i budynki z umową „przednajmu”. Po długim czasie stagnacji i braku popytu, zaczną się pojawiać pierwsze budynki spekulacyjne. Będziemy obserwować zmniejszający się wolumen dostępnej wolnej powierzchni na wybranych rynkach (Wrocław, Poznań, Praga, Bratysława), a to z powodu dalszego rozwoju głównych ośrodków logistycznych. Wysokość stawek czynszowych będzie ściśle uzależniona od danego rynku i popytu najemców. Nie przewiduje się osłabienia zainteresowania inwestycjami w powierzchnie magazynowe, więc należy spodziewać się kolejnych transakcji. Rynki inwestycyjne, w tym inwestorzy prywatni będą mocno zainteresowani lokowaniem kapitału w parki logistyczne. Co ważne, przewiduje się obniżenie wskaźnika stopy zwrotu z inwestycji.
Branże, które będą generować największy popyt na powierzchnie magazynowe, to:
- e-commerce
- FMCG, dyskonty
- Firmy logistyczne
Prologis nadal zamierza koncentrować się na głównych rynkach tj.: Chorzów, Wrocław, Stryków, Poznań, Warszawa. Będzie też optymalizował portfolio poprzez sprzedaż / zakup wybranych nieruchomości.
(red)