Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser zatrudnił swoich stażystów

Zakończyła się pierwsza edycja programu stażowego firmy Dachser. 7 osób, które odbyły dwuletni staż, będą kontynuować kariery w różnych oddziałach firmy w Polsce. Równocześnie ruszyła trzecia edycja programu, w ramach którego operator przyjął kolejne osoby.
Młodzi ludzie, którzy właśnie zakończyli dwuletnie staże w Dachser, zostali zatrudnieni w oddziałach w Gądkach pod Poznaniem, Pruszkowie pod Warszawą, Strykowie, Sosnowcu i Wrocławiu.

Operator logistyczny zyskał w ten sposób dwóch spedytorów, dwóch dyspozytorów, specjalistę ds. obsługi klienta, specjalistę ds. logistyki magazynowej oraz doradcę handlowego. Działy, w których dotychczasowi stażyści rozpoczynają pracę, wybrali w porozumieniu ze swoimi przełożonymi, mentorami w działach oraz trenerami wewnętrznymi, którzy sprawowali nad nimi opiekę przez cały okres trwania stażu.

- Stażystów rekrutujemy wśród absolwentów szkół średnich, głównie o profilu logistycznym” – mówi Agnieszka Józwik, Dyrektor Personalny w Dachser Sp. z o.o. - Ta młodzież najczęściej już wie, czy chce się związać z logistyką na dłużej. Jest też w odpowiednim momencie życia, by rozpocząć karierę zawodową. Dla nas ten program jest świetnym sposobem na uzupełnianie kadr wykwalifikowanymi, sprawdzonymi ludźmi – dodaje.
- Obecnie głównym problemem młodych ludzi na rynku pracy jest brak doświadczenia, dlatego warto starać się o nie jeszcze podczas nauki. Nasz program stażowy umożliwia uczestnikom nie tylko zdobycie doświadczenia w logistyce, ale również pomaga w usamodzielnieniu się – za pracę u nas dostają pensję. Jednocześnie mogą podjąć studia wyższe w trybie zaocznym – wyjaśnia Agnieszka Józwik.

Przebieg stażu
Stażyści zaczynają od magazynu, następnie przechodzą do zespołu dyspozycji, spedycji, obsługi klienta, działu handlowego i reklamacji. Praca w każdym z działów trwa 3-4 miesiące. W ten sposób świetnie poznają firmę, procesy logistyczne oraz różne aspekty pracy w logistyce. Jednocześnie, wraz z kolegami uczestniczącymi w programach w innych krajach, zgłębiają swoją wiedzę, korzystając z platformy e-learningowej. Po ukończeniu stażu mają sporą szansę na zatrudnienie w Dachser.

Jak to działa w Niemczech?
Program stażowy Dachser powstał w centrali firmy w Niemczech. Tam kierowany jest do uczniów szkół zawodowych o profilu logistycznym, którzy chcą związać swoją karierę zawodową z logistyką. Ideą jest kształcenie w systemie dualnym, łączącym nauczanie teoretyczne z praktyką. Niemiecki Dachser przyjmuje ok. 500 stażystów rocznie, z których ok. 70 proc. zostaje w firmie zatrudnionych. Ponieważ nasze krajowe regulacje prawne nie pozwalają na taką samą realizację praktyk połączonych z nauką, Dachser zaadaptował program niemiecki do polskich warunków.

za info Dachser

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.