Dodaj ogłoszenie o pracy


5 proc. wzrost stawek czynszowych za wynajem magazynów - Raport Prologis

Prologis, globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych ogłosił dzisiaj wyniki analizy poziomu czynszów za obiekty dystrybucyjne, zawartą w raporcie: „Początek Korzystnej Fazy Cyklu na Rynku Obiektów Logistycznych: Długoterminowy Wzrost Stawek Czynszowych.”

Zespół analityków firmy prognozuje, że czynsze wzrosną o ponad 5 procent rocznie w latach 2014 - 2017, osiągając całkowity wzrost o 20 - 25 procent w okresie czterech lat. Prognozy te oparte są na trendach dotyczących czynników strukturalnych oraz poprawy podstawowych wskaźników operacyjnych.

- Dzisiejsze poziomy czynszów nie uzasadniają jeszcze rozpoczęcia realizacji nowych inwestycji, ale dynamicznie zmniejszający się udział wolnych powierzchni odwraca ten trend - powiedział Chris Caton, Szef Działu Prologis Research.  - Ponadto, wraz ze wzrostem kosztów odtworzenia spowodowanym ożywieniem gospodarczym, oczekujemy, że czynsze niezbędne do tego, by uzasadnić budowę nowych obiektów wzrosną i doprowadzą do zapoczątkowania dłuższego okresu znacznych podwyżek czynszów, szczególnie na podlegających cyklicznym odbiciom rynkach globalnych w USA i Europie.

Pełna wersja raportu dostępna jest w wersji elektronicznej, w zakładce „Research” na stronie www.prologis.com.

Prologis Research monitoruje i analizuje kluczowe trendy i tendencje dotyczące zarówno rynku nieruchomości jak i zarządzania łańcuchem dostaw, zapewniając klientom, inwestorom oraz opinii publicznej dostęp do raportów, które ilustrują sytuację w branży z globalnej perspektywy.

(źr. za inf. Prologis)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.