Dodaj ogłoszenie o pracy


Działania CSR - PEKAES wspiera rekonstrukcję zabytkowej synagogi w Gwoźdźcu

Czy można pomóc logistycznie historykom sztuki i artystom? Tak, można i robi to właśnie spółka PEKAES, która pomaga logistycznie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz pracowni Handshouse w wyjątkowym projekcie edukacyjnym. Efektem prac będzie odtworzenie dachu dawnej synagogi z Gwoźdźca.


„Gwoździec Re!konstrukcja” - to nazwa projektu, w którym uczestniczy międzynarodowy zespół historyków, architektów, studentów i artystów zajmujących się tradycyjnym rękodziełem drewnianym. Rolą spółki PEKAES będzie pomoc w transporcie powstającego dachu synagogi na każdym etapie jego tworzenia.

 

Uczestnicy warsztatów tradycyjnymi metodami, materiałami i narzędziami, odtworzą drewniany, zdobiony dach nieistniejącej synagogi z Gwoźdźca, unikalnego przykładu architektury sakralnej w Polsce. Naturalnej wielkości, w całości ręcznie wykonany dach, będzie jednym z eksponatów galerii Miasteczko w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich. Warsztaty konstrukcyjne i malarskie będą się odbywać w czterech polskich miastach: w Sanoku, w Rzeszowie, w Krakowie oraz we Wrocławiu.
W opinii ludzi związanych z kulturą, tego typu inicjatywy mają ogromną wartość społeczną. Dbałość o historię, tradycję, szacunek dla osiągnięć minionych pokoleń to ważna część naszego dziedzictwa narodowego. Historia nie musi być pisana, mówiona czy interpretowana, historia może być robiona.
To już drugi tak ogromnej rangi z punktu widzenia marketingu narodowego projekt, w którym partnerem jest Pekaes. Wcześniej operator pomagał w odtworzeniu pomnika Fryderyka Chopina w Londynie. Zaginiony przed laty monument odnalazł się w magazynach miejskich i po wykonaniu niezbędnych prac w Polsce, wrócił ponownie 18 maja na Southbank Centre. Odsłonięcie pomnika Chopina było ostatnim ważnym wydarzeniem Roku Chopinowskiego.

(więcej info o projektach na: www.pekaes.com.pl, www.jewishmuseum.org.pl
(źr. PEKAES S.A)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.