Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis podsumowuje I półrocze 2013 - wynajął 0,5 mln mkw magazynów

Prologis, globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, podsumował I półrocze 2013 roku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Chociaż podaż na nowoczesne obiekty dystrybucyjne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nadal pozostaje ograniczona, w I półroczu Prologis zakończył budowę, dodatkowych 7 tys. metrów kwadratowych obiektu dystrybucyjnego w Prologis Park Janki dla firmy ROHLIG SUUS Logistics oraz rozpoczął budowę trzech budynków magazynowych build-to-suit o całkowitej powierzchni 71 tys. metrów kwadratowych na terenie Prologis Park Wrocław V: 17,8 tys. mkw dla wiodącego na polskim rynku sprzedawcy hurtowego i detalicznego sprzętu AGD, RTV i IT (Budynek 2); 18,3 tys. mk dla firmy Tradis stanowiącej część Grupy Eurocash (Budynek 3); 35 tys. mkw dla firmy Eko Holding (Budynek 4).

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów na mniejsze moduły magazynowe oraz większą i bardziej reprezentacyjną powierzchnię biurową, na terenie Prologis Park Wrocław III firma planuje uruchomienie piątego budynku o łącznej powierzchni 16,2 tys. mkw w ramach projektu Small Business Units (SBU).

Na koniec drugiego kwartału współczynnik wynajęcia powierzchni znajdujących się w portfolio Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 91 procent. W okresie od stycznia do czerwca Prologis wynajął ponad 498 tys. mkw, nowe umowy dotyczyły ponad 177 tys. mkw, zaś przedłużone niemal 220 tys. mkw. Pozostałe kontrakty dotyczyły umów krótkoterminowych. Ponad połowa umów w pierwszej połowie roku została podpisana w Polsce. Najbardziej aktywne rynki z blisko zerowym współczynnikiem wolnej powierzchni to obecnie Wrocław, Poznań, Praga i Bratysława.

- Zauważyliśmy zwiększenie stawek czynszowych na najbardziej aktywnych rynkach oraz wzrost popytu na powierzchnie magazynowe wśród firm z branży e-commerce oraz FMCG – powiedział Ben Bannatyne, Prologis Managing Director na Europę Środkowo-Wschodnią. - Koncentrujemy się na wykorzystaniu potencjału posiadanych przez nas gruntów oraz na kolejnych inwestycjach na rynkach, gdzie popyt przewyższa podaż –  dodał Ben Bannatyne.

Z portfolio ponad 3,5 miliona mkw (na dzień 30 czerwca 2013 r.) Prologis aktualnie jest wiodącym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w pięciu krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia).
(źr. za inf. Prologis)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.