Dodaj ogłoszenie o pracy


Berlińskie lotnisko Schönefeld chce wdrożyć pomysły studenta z WSL

Rok temu Marcin Czajczyk, student Wyższej Szkoły Logistyki wyjechał na wymianę międzynarodową do uczelni partnerskiej TH Wildau. 21 lipca Marcin obronił na piątkę podwójny dyplom licencjacki z logistyki, a jego innowacyjne pomysły chce wdrożyć lotnisko Schönefeld.

 

Marcin Czaczyj został również najlepszym absolwentem studiów stacjonarnych I stopnia, właśnie rozpoczyna praktykę w firmie Volkswagen Poznań oraz planuje kontynuować naukę w WSL.

Tytuł jego pracy licencjackiej brzmi: "Rozwój koncepcji wózka obsługi płyty lotniskowej z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem bagażu do samolotu dla lotniska Schönefeld w Berlinie”, którą napisał pod okiem Prof. Dr.-Ing. habil. Bernda Hentschela.

- Temat choć trudny, to zarazem bardzo ciekawy – mówi Marcin Czajczyk. – Zauważyłem, że prawie cały łańcuch obsługi bagażu na lotnisku jest w większym lub mniejszym stopniu zautomatyzowany z wyjątkiem jednego odcinka – załadunku bagaży w budynku lotniska, a następnie jego rozładunku przy samolocie. Tutaj praca odbywa się głównie ręcznie. Postanowiłem zmienić obecny sposób obsługi i zaproponowałem rozwiązanie modyfikujące ten proces, a także zwiększające bezpieczeństwo transportu bagaży. Stworzyłem również projekt wózka obsługi płyty lotniskowej – zarówno jego konstrukcję, jak i funkcjonowanie. Dzięki temu rozwiązaniu, lotniska są wstanie zmniejszyć liczbę uszkodzonych bagaży, a przy okazji przyspieszyć prace. Właśnie wprowadzeniem tego rozwiązania zainteresowane jest Lotnisko Schönefeld – wyjaśnia.

 

Marcin nie ukrywa jak wiele dało mu uczestnictwo w wymianie w ramach programu Erasmus. W Technische Hochschule (FH) w Wildau koło Berlina studiował dwa ostatnie semestry w ramach studiów I stopnia. Nie tylko poznawał zasady funkcjonowania logistyki u naszych zachodnich sąsiadów, odbywał praktyki w zagranicznych firmach, ale przede wszystkim pisał pracę dyplomową pod kierunkiem zarówno polskich, jak i niemieckich wykładowców, dzięki czemu oprócz polskiego dyplomu licencjata, otrzymał równorzędny dyplom uczelni niemieckiej. Możliwość odbywania studiów w ramach dwóch dyplomów ma każdy student Wyższej Szkoły Logistyki.

 

- Zyskałem więcej pewności siebie, podszkoliłem znajomość języków obcych, poznałem inne kultury, a także zaprzyjaźniłem się ludźmi z całej Europy – mówi. – Oczywiście nie można zapomnieć o dużo lepszych perspektywach zawodowych. Dopiero co wróciłem z Niemiec, a już niedługo rozpoczynam dwumiesięczną praktykę w firmie Volkswagen Poznań w dziale Logistyki Operatywnej. Potem planuję kontynuować naukę na studiach magisterskich w Wyższej Szkole Logistyki.

(źr. WSL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.