Dodaj ogłoszenie o pracy


Wołomin i Koleje Mazowieckie razem na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach kolejarskich

Starostwo Powiatowe w Wołominie oraz zarząd Spółki „Koleje Mazowieckie - KM” podpisali Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wołomiński. Uroczystość odbyła się 25 kwietnia w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu przy ul. Radzymińskiej 2.

Porozumienie podpisali Piotr Uściński, Starosta Wołomiński, Konrad Rytel, Wicestarosta oraz Artur Radwan, prezes Zarządu spółki „Koleje Mazowieckie - KM”. Celem podpisanego Porozumienia jest tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju szkolnictwa zawodowego, w szczególności w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem. Zapisy porozumienia mówią m.in. o rozpoczęciu kształcenia w szkołach powiatowych w zawodach umożliwiających prace w utrzymaniu i eksploatacji taboru kolejowego, o popularyzacji wiedzy na temat zawodów związanych z kolejnictwem, o wypracowaniu programów praktyk zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu.

- Myślę, że to bardzo ważna umowa. Chcemy zachęcić do nauki w naszych szkołach technicznych. Udało się pozyskać do współpracy znakomitego partnera dysponującego odpowiednim zapleczem. Wiem, że zapisy porozumienia będą żywe i będą przynosiły wymierne efekty. Tłuszczańska szkoła słynęła z klas „kolejowych”. Warto do tego wrócić. Zawody techniczne przeżywają swój renesans. Osoby posiadające tak gruntowną wiedzę praktyczną są teraz poszukiwane na rynku pracy – mówił Starosta Piotr Uściński. - Ważne jest, aby uczniowie mogli wykorzystać swe szanse, aby mogli zdobywać doświadczenie i korzystać z niego po ukończeniu nauki w szkole - podkreślił Piotr Uściński.

Spółka „Koleje Mazowieckie - KM” zapewni odpowiednie miejsca pracy, urządzenia i warsztaty uczniom szkół odbywającym praktyki zawodowe, a tym samym umożliwi odbywanie praktycznej nauki zawodu i staży na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, z uwzględnieniem  najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Swą opieką  spółka „Koleje  Mazowieckie - KM”  obejmie także nauczycieli,  pomagając im w podnoszeniu kwalifikacji.  Dla  najzdolniejszych uczniów  przewidziano stypendia.  Co ważne - powiatowe szkoły techniczne będą na bieżąco informowane o potrzebach zatrudnienia absolwentów przez „Koleje  Mazowieckie - KM”, tak by można było dostosować ofertę kształcenia do realnych potrzeb rynku pracy.

- Jestem przekonany, że dzięki podpisaniu porozumienia w niedalekiej przyszłości trafią do nas nowe, młode i wykwalifikowane osoby, które swoje zawodowe plany wiążą z Kolejami Mazowieckimi. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na pracę w naszej spółce. Ich zaufanie cieszy, ale jednocześnie zobowiązuje. Koleje Mazowieckie gwarantują nie tylko atrakcyjne warunki zatrudnienia, ale także bogaty pakiet świadczeń socjalnych oraz indywidualną ścieżkę rozwoju zawodowego i szeroki wachlarz szkoleń – podkreślał Artur Radwan, prezes Zarządu spółki „Koleje Mazowieckie – KM”.

(źr. Koleje Mazowieckie - "KM")

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.