Dodaj ogłoszenie o pracy


Finaliści Olimpiady Logistycznej na stażach w Dachser

Piotr Wojna, Bartosz Franelak i Adam Trukawka. Finaliści organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej doskonale radzą sobie na stażach w Dachser.

- Młodzi, ambitni, inteligentni, a przy tym z pokorą podchodzący do życia – uczą się chętnie i szybko. „Mają stuprocentowe perspektywy zatrudnienia w firmie po ukończeniu stażu – podkreśla Jarosław Witkowski, branch manager Dachser w Poznaniu.
Szansa na karierę dla tych młodych ludzi to efekt partnerstwa pomiędzy Wyższą Szkołą Logistyki, a firmą Dachser. WSL współpracuje z blisko trzydziestoma największymi firmami logistycznymi w Polsce starając się angażować specjalistów w proces dydaktyczny, ale jednocześnie wysyłając studentów na praktyki i staże do firm. Poznańska uczelnia od 7 lat wspiera także szkoły kształcące w zawodach: technik logistyk i technik spedytor, podnosząc jakość kształcenia w tych szkołach i jednocześnie ułatwiając ich absolwentom podejmowanie pracy tuż po maturze. Jako organizator Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, WSL co roku przekazuje kontakty do najlepszych olimpijczyków firmie Dachser, która proponuje im staże w różnych oddziałach firmy w Polsce.

Program stażowy Dachser to prawdziwa furtka do kariery w logistyce. Całość oparta jest na doświadczeniach niemieckich. Uczestnicy rekrutowani są na dwuletni staż, podczas którego przechodzą przez wszystkie działy i procesy realizowane w firmie, poznają jej całą specyfikę. Po ukończeniu stażu i pozytywnej opinii kierownictwa oddziału – mają stuprocentowe szanse na stałą pracę. Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że firma Dachser stara się, aby każdy oddział funkcjonował dokładnie w taki sam sposób – absolwent stażu może bez problemu zmienić także miejsce zamieszkania i podjąć pracę tam, gdzie będzie chciał. - Dzięki temu, że poznają całą specyfikę firmy, stażyści mogą bez problemu pracować na większości stanowisk, są bardzo wszechstronnie do tego przygotowani – podkreśla Jarosław Witkowski – są naprawdę fantastyczni, głodni wiedzy, skromni i potrafią zaskakiwać proponowaniem nowatorskich rozwiązań.  W projekcie stażowym uczestniczy w tym momencie dwunastu młodych ludzi w pięciu oddziałach DACHSER.
- W Polsce mówi się o tym, że trudno znaleźć pracę, ale równie trudno jest znaleźć dobrego pracownika – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki – Przedsiębiorstwa zwracają uwagę, że brakuje osób z kwalifikacjami. Do tego jeszcze większość uczelni kształci czysto teoretycznie. W Wyższej Szkole Logistyki robimy to inaczej. Dzięki podpisanym umowom partnerskim z największymi przedsiębiorstwami logistycznymi w Polsce, student ma dostęp do staży i praktyk oraz uczy się rozwiązań, które funkcjonują na obecnym rynku usług logistycznych. My staramy się, aby ten kontakt z firmami był jeszcze wcześniej. Dlatego angażujemy się w poprawę jakości kształcenia w szkołach średnich, przekazujemy kontakty firmom chcącym proponować im staże i akurat Dachser w sposób niewiarygodnie skuteczny z tego korzysta. Wielu z tych stażystów podejmuje kształcenie w WSL, chcąc zdobyć wyższe wykształcenie logistyczne, ale podczas studiów już zdobywają doświadczenie praktyczne i jak widać są dla firmy tak cenni, że ta deklaruje stuprocentowe szanse na ich stałe zatrudnienie.

Przykład współpracy pomiędzy Dachser i Wyższą Szkołą Logistyki pokazuje, że można w Polsce powiązać oczekiwania firmy z możliwościami edukacyjnymi uczelni czy szkół. Owocami takich programów są młodzi fantastyczni ludzie, przed którymi kariera stoi otworem. Nie muszą to być mieszkańcy dużych miast i – co ważne – mają dostęp do takich rozwiązań już po szkole średniej. Poznańscy stażyści pochodzą z Wielunia i Śremu. Nieważne skąd są, najważniejsze jest ich zaangażowanie oraz chęć pracy i rozwoju własnych umiejętności. Skończmy więc w Polsce z naszą narodową cechą – narzekaniem – i zacznijmy korzystać z tego co oferują dobre szkoły średnie, dobre uczelnie i dobre firmy, które z pełną otwartością czekają na więcej takich stażystów jak Piotr, Bartosz i Adam.
(źr. WSL)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.