Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis - ponad milion m.kw. powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej

Prologis, globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, iż w roku 2012 wynajął ponad 1,16 miliona metrów kwadratowych powierzchni dystrybucyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej, z czego 60 proc. w Polsce.

 

 

Według danych opublikowanych przez CBRE w styczniu 2013 r., udział Prologis w rynku wynajmu nieruchomości dystrybucyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2012 wyniósł 38 proc. Developer podpisał nowe umowy najmu obejmujące 427 tys. m.kw. i przedłużył umowy o łącznej powierzchni ponad 474 tys. metrów kwadratowych. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Dzięki podpisanym umowom współczynnik wolnej powierzchni w portfolio Prologis w regionie zmniejszył się z 10 proc. w 2011 roku do 8 proc. w 2012 roku.

 

Nowe inwestycje
W 2012 roku Prologis rozpoczął budowę trzech nowych obiektów o łącznej powierzchni 49 tys. metrów kwadratowych, w tym rozbudowę o kolejne 6,8 tys. metrów kwadratowych dla Rohlig Suus Logistics w Prologis Park Janki, obiekt typu build-to-suit o powierzchni 17,8 tys. metrów kwadratowych dla dystrybutora artykułów RTV/AGD w Prologis Park Wrocław V oraz budynek spekulacyjny o powierzchni 24,5 tys. metrów kwadratowych w Prologis Park Bratislava, który został zrealizowany w III kwartale 2012 roku. Prologis zakończył również budowę kolejnego obiektu spekulacyjnego w Prologis Park Janki o powierzchni wynoszącej blisko 18,5 tys. metrów kwadratowych.
Sprzedaż gruntów
W ubiegłym roku Prologis wykorzystał 9,6 hektara pod budowę obiektów dystrybucyjnych oraz spieniężył 69 hektarów gruntów leżących w lokalizacjach nie ujętych w strategii rozwoju biznesu w tym trzy działki w Polsce (Warszawa, Rawa, Września) oraz dwie w Czechach (Praga i Stenovice).
Wzmocnienie funduszu
W ramach globalnej strategii mającej na celu optymalizację portfolio, Prologis sprzedał 230,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni dystrybucyjnej w sześciu parkach w Warszawie, Wrocławiu, Będzinie, Rawie i Sosnowcu. Łączna cena sprzedaży aktywów wyniosła 125,4 milionów Euro. Prologis wniósł również trzy wysokiej jakości obiekty w Polsce do funduszu Prologis European Properties Fund II za 22,3 miliona Euro.
- 2012 był kolejnym bardzo dobrym rokiem dla Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej szczególnie, że po raz trzeci z rzędu wynajęliśmy ponad milion metrów kwadratowych w regionie. Klienci Prologis mówią nam, że cenią jakość naszych obiektów, nasze elastyczne podejście — dostarczanie gotowych rozwiązań — i wiedzę techniczną jaką dysponujemy. Jest to zwycięska formuła i jestem bardzo dumny z naszych osiągnięć w minionym roku - powiedział Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią.
- Osiągnęliśmy cele założone na rok 2012. Nasze prognozy spełniły się i będziemy kontynuować ten dobry kierunek rozwoju - mówiła podczas konferencji prasowej Marta Tęsiorowska vice president marketing & communications Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią. - Nadal będziemy skupiać się na rynkach dobrze rozwiniętych logistycznie tj. Śląsk, Dolny Śląsk, Poznań, Warszawa, które cały czas pozostają źródłem popytu na powierzchnie magazynowe. Są to rynki stabilne, co z punktu widzenia developera jest bardzo istotne, a szczególnie w dobie kryzysu - powiedziała Marta Tęsiorowska.
Działając aktywnie w pięciu krajach w regionie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia) z portfolio ponad 3,5 miliona metrów kwadratowych, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (na 31 grudnia 2012 r.).
(opr. red)
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.