Dodaj ogłoszenie o pracy


Rohlig Suus Logistics zwiększa flotę naczep

Rohlig Suus Logistics wynajmie od firmy DEES 20 naczep typu Box. Umowa najmu zakłada też regularną wymianę naczep na nowe.
Naczepy typu Box wyposażone są w system podwójnego załadunku oraz naczepy standardowe posiadające windy hydrauliczne. Zgodnie z umową, wymiana sprzętu na nowy będzie następowała co 3 lata. Naczepy stosowane będą głównie w dystrybucji krajowej drobnicowej (przewozy liniowe między terminalami), w dedykowanych krajowych projektach całopojazdowych, a w przyszłości również w realizacji całopojazdowych projektów międzynarodowych. Dodatkowo w przypadku dużych i wymagających kontraktów Rohlig ma możliwość w każdym momencie wynająć kolejne partie naczep – o takich samych bądź innych niezbędnych parametrach.


Warunki kontraktu z firmą DEES gwarantują, iż operator będzie stale dysponował nowym i bezawaryjnym sprzętem objętym okresem gwarancyjnym, co wpłynie na jakość, szybkość i bezpieczeństwo transportu, jednocześnie optymalizując jego koszty.
Naczepy Box zbudowane są ze sztywnej zabudowy izotermicznej, która utrzymuje stałą temperaturę we wnętrzu. Idealnie więc sprawdzają się więc w transporcie towarów takich jak ADR, chemia budowlana, artykuły spożywcze nie wymagających temperatury kontrolowanej.


(źr. Rohlig Suus Logistics)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.