Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser przejmuje hiszpańskiego operatora logistycznego Azkar

 

Dachser, działający globalnie operator logistyczny, przejmuje firmę Azkar, z którą kooperuje w ramach partnerstwa na Półwyspie Iberyjskim od 2007 roku. Przejęcie, po zaaprobowaniu przez urząd antymonopolowy, zostanie zrealizowane 15 stycznia 2013 roku.
Azkar jest jednym z największych operatorów logistycznych w Hiszpanii oraz krajowym liderem w segmencie transportu drobnicy. W 2011 roku spółka osiągnęła przychód w wysokości 367 mln euro, zatrudniając ponad 3000 pracowników w 91 oddziałach. Dachser jest partnerem firmy od 2007 roku, a od 2008 właścicielem 10 procent jej udziałów. Po przejęciu, które zostanie zrealizowane 15 stycznia 2013 roku, na czele firmy nadal będzie stał José Antonio Orozco wraz z całą kadrą zarządzającą. Do tego czasu spółka będzie funkcjonowała pod starą nazwą.

 

- Inwestycje w Hiszpanii pokazują naszą wiarę w przyszłość Europy – mówi Bernhard Simon, prezes zarządu Dachser. - Nabycie Azkar znacznie wzmocni europejską sieć lądową Dachser. Pomimo nienajlepszej sytuacji gospodarczej w Hiszpanii, firma nadal odnosi zyski. Mamy nadzieję, że nasze inwestycje w rozbudowę i modernizację sieci logistycznej rzędu setek milionów euro rocznie, przyczynią się do dynamicznego wzrostu obu spółek – dodaje.
Dachser dysponuje obecnie jedną z najbardziej efektywnych sieci logistycznych na świecie. Wraz z przejęciem Azkar pozycja firmy na Półwyspie Iberyjskim znacznie się wzmocni. W Portugalii, gdzie Dachser ma już własne oddziały, integracja z Azkar pozwoli firmie na objęcie pozycji jednego z największych dostawców usług logistycznych.


- Bardzo interesujące są podobieństwa w rozwoju obu firm – mówi prezes zarządu Dachser Bernhard Simon. „Obie firmy powstały w tym samym czasie – na początku lat 30-tych XX wieku. Realizowały podobne modele biznesowe, prowadziły podobne działania
w kluczowych obszarach – mówi. Dodatkowo gęste pokrycie swoją siecią Półwyspu Iberyjskiego oraz silna pozycja w logistyce kontraktowej pokrywają się z założeniami strategicznymi Dachser. José Antonio Orozco dostrzega korzyści z integracji dla klientów - Jesteśmy numerem jeden w Hiszpanii. Wraz ze wsparciem Dachser zabezpieczymy naszą przyszłość oraz uzyskamy dostęp do dynamicznie rozwijającej się, globalnej sieci logistycznej” – mówi. - Azkar i Dachser, współpracując ze sobą od 2007 roku, zwiększały swoje przychody w segmencie transportu drobnicy do i z Hiszpanii o ponad 20 procent rocznie. Dodatkowo ostatnie 5 lat pokazało, ze mamy podobny sposób myślenia i prowadzenia biznesu. Nasza kultura organizacyjna doskonale pasuje do wartości reprezentowanych przez Dachser – dodaje José Antonio Orozco.


Bernhard Simon traktuje nabycie Azkar jako kontynuację polityki korporacyjnej Dachser - Po wchłonięciu w 1999 francuskiego operatora logistycznego – Graveleau, Azkar jest drugim tak dużym przejęciem w historii firmy. Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2007 i przejęcia części udziałów, wielokrotnie podejmowaliśmy negocjacje z głównym udziałowcem Azkar, Luisem Fernándezem Somozą – mówi. - Teraz dla rodziny Samoza transakcja z firmą Dachser, która jest przedsiębiorstwem rodzinnym, jest idealnym rozwiązaniem kwestii dziedziczenia: „Azkar będzie pisał swoją historię jako część innej firmy rodzinnej, kierującej się tymi samymi wartościami, z których będą korzystać zarówno konsumenci, jak i pracownicy – mówi Luis Fernández Somoza.


O Dachser:
W 2011 roku Dachser (www.dachser.com), międzynarodowy operator logistyczny, wygenerował obrót w wysokości 4,3 miliarda euro, zatrudniając 21 000 pracowników w 315 oddziałach na całym świecie. Firma dostarczyła 49,3 miliony przesyłek o łącznej wadze 37,1 milionów ton.


O Azkar:
Azkar (www.azkar.com) oferuje swoim klientom skuteczną sieć dystrybucji na Półwyspie Iberyjskim oraz w pozostałej części Europy. Firma dysponuje powierzchnią magazynową o powierzchni ponad 500 000 mkw. oraz flotą liczącą 2650 pojazdów. Azkar zatrudnia ponad 3000 pracowników w 91 oddziałach.


(źr. Dachser)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.