Dodaj ogłoszenie o pracy


Rzetelny Przewoźnik - podsumowanie 2012

We wtorek 4 grudnia w warszawskim hotelu Airport Okęcie odbyła się ostatnia w tym roku konferencja edukacyjna w ramach kampanii przeciw kradzieżom pt. “Rzetelny Przewoźnik”, którą zainicjowała firma Trans.eu oraz OZPTD. Ponad 180 przedstawicieli branży TSL przybyłych do Warszawy dyskutowało o tym, jak zapobiegać problemowi kradzieży i wyłudzeń w transporcie drogowym oraz jak skutecznie ścigać sprawców procederu, który każdego roku kosztuje branżę ponad 10 mld euro.
Warszawska konferencja była 8 z rzędu zorganizowaną w ramach kampanii “Rzetelny Przewoźnik”; wcześniejsze odbyły się m.in. w Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu czy Dąbrowie Górniczej. Konferencja w stolicy była ostatnim spotkaniem w tym cyklu w 2012 roku. Spotkanie otworzył Maciej Maćkowiak z Trans.eu, który przedstawił przebieg kampanii od momentu jej startu w styczniu 2011 oraz zadania, które udało się zrealizować organizatorom w latach 2011-2012. Maćkowiak mówił m.in. o działaniach edukacyjnych, na których skupili się inicjatorzy kampanii. Wskazał m.in. na 17 konferencji edukacyjnych, na których przeszkoliło się ponad 1700 przedstawicieli branży TSL z 4 krajów europejskich, a także o powstaniu serii praktycznych poradników, które mają pomóc kierowcom, spedytorom i właścicielom firm transportowych w zabezpieczeniu się przed działaniami oszustów. Maćkowiak zaprezentował też, powstały w ramach kampanii, raport analizujący skalę kradzieży i wyłudzeń na europejskim rynku transportowym w latach 2009-2011.
Po wystąpieniu Maćkowiaka organizatorzy wręczyli statuetkę z podziękowaniem za wsparcie akcji Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego - Tomaszowi Połeć. W imieniu Głównego Inspektora statuetkę odebrał rzecznik prasowy Inspekcji Alvin Gajadhur. Statuetkę przekazali na ręce przedstawiciela Inspektoratu Grzegorz Haładus z Trans.eu oraz Leszek Luda z OZPTD, którzy w uzasadnieniu mówili o ogromnym wsparciu, jakiego Tomasz Połeć udzielił kampanii, a także o czynnym udziale wojewódzkich inspektorów w konferencjach edukacyjnych odbywających się w ramach akcji.
Po raz pierwszy jedną z prelekcji miał gość zza granicy. Na specjalne zaproszenie organizatorów do Warszawy przyjechał Pan Franciszek Komora - prezes Słowackiego Stowarzyszenia Logistycznego (ZLZ), który podczas swojej prezentacji opowiedział o coraz częściej stosowanej przez przestępców metodzie „na fałszywego przewoźnika”. Komora mówił m.in. o potrzebie ujednolicenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa w Europie.
Swoje prelekcje mieli także Janusz Gruchalski z Wydziału ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji, Mirosław Gruszeczka - ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie kurierskiej K-Ex, a także Łukasz Chwalczuk z kancelarii prawnej Iuridica - stały bywalec cyklu. Na zakończenie serii wykładów przedstawiciele Trans.eu – Agnieszka Filipowicz oraz Grzegorz Haładus opowiedzieli uczestnikom, jak skutecznie korzystać z narzędzi bezpieczeństwa oferowanych przez operatora Systemu Trans.eu.
Ostatnim elementem warszawskiego spotkania, nie praktykowanym na wcześniejszych konferencjach, była debata nt. skali procederu wyłudzeń z udziałem przedstawicieli środowiska transportowo - spedycyjnego. Nad sposobami zapobiegania kradzieżom i wyłudzeniom debatowali m.in. Andrzej Żochowski – kierownik działu bezpieczeństwa w firmie Cargoforte, Łukasz Chwalczuk z kancelarii Iuridica, Sebastian Kania – dyrektor operacyjny Trans.eu, Mirosław Gruszeczka – ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie K-Ex oraz Krzysztof Łazor – dyrektor biura zarządzania ryzykiem finansowym firmy PEKAES. W trakcie spotkanie padło wiele cenny uwag i porad skierowanych do zebranych na sali przedstawicieli branży, którzy również aktywnie włączyli się w dyskusję.
W nadchodzącym roku kampania „Rzetelny Przewoźnik” będzie kontynuowana. Organizatorzy zapewniają że kolejne działania w ramach akcji są planowane i że poinformują o nich niebawem.
Więcej informacji na stronie kampanii: www.rzetelnyprzewoznik.pl.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.