Dodaj ogłoszenie o pracy


E-commers zmienia usługi logistyczne w Europie

Europa Wschodnia z Polską na czele odnotowuje największy wzrost handlu przez Internet. W czołówce państw Europy Zachodniej pod tym względem znajdują się Niemcy oraz Wielka Brytania. Rosnąca ilość zakupów online, duży rynek zbytu, stosunkowo tania siła robocza oraz dobrze rozwinięty sektor logistyczny czynią z Polski niezwykle atrakcyjną lokalizację do rozwoju handlu internetowego nie tylko dla marek krajowych. Zmiana sposobu dokonywania zakupów wytworzyła również zapotrzebowanie na bardziej złożone systemy dystrybucji - wynika z najnowszego raportu Colliers International. Usługi online oraz sektor e-commerce  mają ogromny wpływ na sektor logistyczny w Europie.   

 

Raport Colliers podkreśla, że sprzedaż internetowa opiera się na modelu biznes-klient (business-to-consumer), co oznacza wyeliminowanie z łańcucha dostaw jednego lub nawet kilku pośredników, i przyczynia się do znacznego  powiększenia grona bezpośrednich odbiorców danego sprzedawcy, będącego zarazem najemcą magazynowym. Zwiększa się również ilość dostawców, potrzeby magazynowe oraz transport dużej ilości małych gabarytowo towarów z krótkim terminem dostawy, jak również liczba ładunków zwrotnych. Taki model biznesowy doprowadził do powstania centrów, które obejmują wszystkie etapy łańcucha dostaw od pozyskania towarów od dostawców, poprzez magazynowanie, sortowanie, pakowanie oraz transport, aż do zarządzania zwrotami. Raport Colliers analizuje także zmieniające się potrzeby bardziej tradycyjnych sieci handlowych, które prowadzą sprzedaż internetową. Wielu z nich oferuje już różnorodne metody dostawy, począwszy od dowozu zamówionych towarów do domu, po odbiór w sklepie, który zwiększa potrzeby magazynowe danej sieci.  

 

 

- Podobnie jak w Europie Zachodniej, sektor e-commerce kształtuje rynek magazynowy w Polsce, a nowe strategie dystrybucji wpływają na zarządzanie łańcuchem dostaw oraz na konstrukcje samych magazynów. Dzisiejsza baza logistyczna, zaprojektowana z myślą o potrzebach sektora B2B nie jest dostatecznie przygotowana na obsługiwanie mniejszych najemców powierzchni magazynowej. Stwarza to lukę dla operatorów, oferujących kompleksowe usługi logistyczne oraz nowe wyzwania dla deweloperów powierzchni magazynowych. Udział sektora e-commerce w Europie jest obecnie największy w regionie zachodnim, ale popyt na podobne usługi rośnie szybko również we wschodniej części kontynentu, co z pewnością przyczyni się do wzrostu zainteresowania wynajmem odpowiednich powierzchni magazynowych zarówno ze strony firm logistycznych jak i bezpośrednio firm handlowych - komentuje Maciej Chmielewski, Partner w Colliers International, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

 

(źr. Colliers International)


 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.