Dodaj ogłoszenie o pracy


Raben otworzy skład dystrybucyjny dla Nestle Waters

W sierpniu 2012 roku Nestle Waters, lider sektora wód mineralnych, podpisał umowę rozszerzającą współpracę z firmą Raben Polska. Dostarczany dotychczas serwis dotyczył obsługi magazynów buforowych. Uruchomienie dedykowanego składu dystrybucyjnego będzie kolejnym krokiem kooperacji. Raben świadczyć będzie usługi obejmujące obsługę towarów docierających do wszystkich odbiorców na terenie Polski poprzez składowanie, kompletację przesyłek oraz transport krajowy.

 

Obiekt dedykowany dla produktów firmy Nestle Waters zlokalizowany będzie w Strykowie, w którym aktualnie prowadzone są operacje dla innych podmiotów z Grupy Nestle.

- Rozwój dystrybucji produktów w Polsce wymusił wybór strategicznej lokalizacji, spełniającej wszystkie wymagania Klientów Nestle Waters. Brane pod uwagę były zarówno czas realizacji dostawy, jak i kompleksowy charakter usług oferowanych przez Raben – mówi Wojciech Smardz dyrektor supply chain  Nestle Waters.

 

- Okres negocjacyjny, prace projektowe oraz tworzenie dedykowanych rozwiązań stanowiły etap, w którym zarówno Nestle Waters, jak i Raben tworzyły całkowicie nowy, szyty na miarę projekt. Wiele rozwiązań systemowych powstawało od podstaw, w celu spełnienia wysokich wymagań stawianych nam przez Nestle Waters” – mówi Maciej Walenda – dyrektor logistyki kontraktowej Regionu Centralnego spółki Raben Polska.

(źr. Raben Polska)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.