Dodaj ogłoszenie o pracy


Strategia PEKAES przynosi oczekiwane efekty

Wyraźna poprawa wszystkich kluczowych wskaźników Grupy PEKAES w I kw. 2012 r. to zasługa efektywnie wdrażanej strategii Grupy, polegającej m.in. na skupieniu się na działalności podstawowej i sprzedaży zbędnych aktywów. Zarówno zysk netto, EBIT jak i EBITDA osiągnęły dwucyfrowe tempo wzrostu.

 

Wyłączając zdarzenia jednorazowe wynik netto Grupy PEKAES poprawił się w I kw. 2012 r. o 33 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. EBITDA w tym samym okresie polepszył się o 88 proc. r/r, wyłączając zdarzenia jednorazowe. Grupa zakończyła też wdrażanie systemu informatycznego QGUAR.

W niełatwym, pełnym niepewności na rynku, pierwszym kwartale bieżącego roku PEKAES zanotował wyniki zdecydowanie lepsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Reorganizacja Grupy przynosi wymierne efekty. Mimo zanotowanych ujemnych wartości wyniku w pierwszym kwartale tego roku, dynamika jego pozytywnych zmian, podobnie jak innych ważnych wskaźników jest bardzo dobra i pokazuje właściwy kierunek zmian.

 

- Otoczenie biznesowe było w I kw. bardzo zmienne, szczególnie na zagranicznych rynkach. Jestem jednak przekonany, że na koniec roku PEKAES będzie mógł pochwalić się już dodatnim wynikiem z działalności podstawowej – mówi Jacek Machocki, prezes zarządu PEKAES SA.

 

Przychody Grupy na koniec marca sięgnęły 147,5 mln złotych. O 20 proc. wzrosły przychody w segmencie przesyłek drobnicowych. W minionym kwartale PEKAES zakończył proces wdrażania systemu informatycznego QGUAR, który objął wszystkie operacje logistyczne spółki we wszystkich lokalizacjach w kraju.

Na koniec marca 2012 r. PEKAES posiadał 72,3 mln zł gotówki. Wartość księgowa była wyższa o 58 proc. od kapitalizacji spółki. 

(źr. PEKAES SA)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.