Dodaj ogłoszenie o pracy


Zaledwie 3 proc pracodawców korzysta z możliwości zdalnej pracy

Przepisy dotyczące telepracy obowiązują w Polsce od 2007 r., ale jak dotychczas niewiele ponad 3 proc. przedsiębiorców zdecydowało się na wprowadzenie u siebie tej formy świadczenia pracy. Powodem tego, w znacznym stopniu, są bariery prawne.

 

Poza barierami mentalnościowymi, polegającymi na obawie przed brakiem kontroli nad pracownikiem zdalnie wykonującym swoje obowiązki – głównym problemem związanym z wprowadzaniem telepracy są: zbyt szczegółowe obowiązki pracodawców z zakresu przestrzegania zasad BHP w domu pracownika, nieprecyzyjne przepisy o ewidencji czasu pracy telepracownika oraz ograniczenie wykazu stanowisk, które mogą być organizowane w tej formie - wymieniają Pracodawcy RP.

 

Najnowsze badania dotyczące zdalnej pracy, która jest pojęciem szerszym i obejmuje również umowy cywilnoprawne, przeprowadziła Fundacja Obserwatorium Zarządzania na zlecenie ClickMeeting. Celem raportu była ocena popularności tej formy pracy i nastawienia do niej wśród małych i średnich przedsiębiorców. Okazuje się, że zaledwie 10 proc. respondentów w poprzednich 6 miesiącach zdecydowało się na wprowadzenie u siebie różnych form zdalnej pracy, z czego u 4 proc. przedsiębiorców osoby takie pracowały zdalnie tylko częściowo. Jeśli chodzi o samą wiedzę badanych pracodawców na temat tego, czym jest praca zdalna, okazało się, że jedynie 39 proc. rozumie ją jako pracę poza siedzibą firmy, a dla 22 proc. jest to praca z wykorzystaniem narzędzi komunikacji. Wg 7 proc. badanych przedsiębiorców praca zdalna polega po prostu na wykonaniu konkretnego zadania.

 

Wyniki przeprowadzonych badań wyraźnie świadczą o niskim poziomie świadomości przedsiębiorców dotyczącym zdalnej pracy. Jest to tym bardziej niepokojące, że pracodawcy ciągle nie dostrzegają korzyści, jakie mogliby osiągnąć, wprowadzając tę formę zatrudnienia w swoich firmach.

Optymistycznie może nastrajać fakt, że 10 proc. przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z różnych form pracy zdalnej, planuje wdrożyć ją w najbliższym czasie. Badani pracodawcy dostrzegli także szczególną potrzebę umożliwienia pracy zdalnej młodym matkom, kobietom w ciąży czy osobom dojeżdżającym do pracy. Nie ma również większych przeszkód, aby na takich zasadach zatrudniać osoby, których stanowisko i zakres obowiązków umożliwiają pracę poza siedzibą firmy.

 

W opinii organizacji Pracodawcy RP - państwo dysponuje odpowiednimi środkami, by zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników w formie telepracy. Dla jej upowszechnienia konieczne są zmiany przepisów – przede wszystkim ich uproszczenie i odformalizowanie.
(źr. Pracodawcy RP)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.